• Anasayfa
  • İnternet
  • İnternetten Alışverişte "Ürün Kontrol Zorunluluğu" Geliyor!

İnternetten Yapılan Alışverişlere "Ürün Kontrol Zorunluluğu" Geliyor!

0
0
0
0
0
Artan şikayetler nedeniyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, harekete geçerek internet ve telefonla yapılan alışverişlerde yeni bir düzenleme yapacak.
Bildiğiniz gibi günümüzde telefondan ve internetten yapılan alışverişler pek güvenilir olmuyor. Gittigidiyor, Sahibinden, Aliexpress, eBay, GearBest gibi birçok siteden yapacağınız alışverişlerde eğer ürün yorumlarına, satıcı puanına vs bakmazsanız gelen ürün beklediğinizden çok farklı bir şekilde, hatta kütür kütür bir hıyar bile gelebiliyor. Hatta buna televizyondan yapılan telefon üzerindeki alışverişler de geçerli.

Bu konuda mağdur olan kişilerin sayısının artması, ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na gelen fazla sayıdaki şikayet nedeniyle bakanlık harekete geçiyor.E-ticaret ve kapıdan satışlarla ilgili, kargo firmaları ve tüketici hakem heyetlerini de kapsayan bir çalışma sonucunda yapılacak yönetmelik değişikliğiyle "önce açıp ürüne bak, sonra öde" kuralı getirilecek. Yani kapıda ödeme sistemi zorunluluk haline getirilerek ürün hasarsız olması halinde kargo firmasına ödeme yapılacak. Böylece tüketici hiçbir şekilde bozuk ya da istemediği bir ürünün gelmesi sorunuyla karşılaşmayacak.Böyle bir durumda kargo firmaları çekiniyor. Çünkü ürün trasfer oranının artması, ödeme sistemini kendilerinin üstlenme zorunluluğu gibi detaylara sahip olacak olan kargo şirketleri bu işe karşı çıksa da bakanlık bu işlemi hayata geçirmekte kararlı. Yetkiler, gelen kargoyu kontrol etmeden, tutanağı imzalamayın uyarısı yapıyor. Ki zaten bu olan bir durumdu.

Yani size bir özellikle elektronik bir ürün geldiğinde kargocuyu kapıda bekleterek kargonuzu açmalı, ürünü kontrol etmeli ve hasar varsa tutanak tutturarak ürünü iade etmeniz gerekiyor. Ama bu işlemi kargoyu teslim aldığınıza dair imzayı atmadan önce yapmalısınız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0