İnternetten Yurdışından Ürün Nasıl Getirtilir

2
1
0
0
0
Biz tabi ki çok über bir ülkede yaşadığımız ve tüm ürünler daha pek çok avrupa ülkesinde piyasaya .çıkmadan bizim ülkemizdeki mağazaların vitrinleri hem de çok uygun fiyatlarla süslediği için hiçbirinizin yurt dışından ürün getirmek gibi bir isteği yoktur; ama biz yine de olur ya belki modası geçmiş ya da piyasadan kaldırılmış bir ürün getirtmek istersiniz diye bu yazıyı koyalım buraya.
Biz tabi ki çok über bir ülkede yaşadığımız ve tüm ürünler daha pek çok avrupa ülkesinde piyasaya .çıkmadan bizim ülkemizdeki mağazaların vitrinleri hem de çok uygun fiyatlarla süslediği için hiçbirinizin yurt dışından ürün getirmek gibi bir isteği yoktur; ama biz yine de olur ya belki modası geçmiş ya da piyasadan kaldırılmış bir ürün getirtmek istersiniz diye bu yazıyı koyalım buraya.

Neyse geyiği, kinayeyi bırakıp işe koyulalım. Bildiğiniz gibi ülkemize yurt dışından 75 Euro’nun üzerinde fatura tutarına sahip bir paket getirdiğinizde, çok saygıdeğer ve her biri adeta birer bilim adamı olan gümrük memurları, sizin karşınıza garip ve kafa karıştırıcı soru ve sorunlarla çıkabiliyor. Hatta bu sınır 100 Dolar ile 150 Dolar arasında memur beyin inisiyatifine göre değişkenlik bile gösterebiliyor.

Sorunsuzca yurt dışından ürün getirebilmek için herkesin aklına gelen yurt dışına sık sık gidip gelen bir arkadaş bulmak oluyor ki; kendinize en yakın zamanda bir hostes ya da pilot arkadaş edinin derim.

Çevreniz kısıtlı ya da arkadaş edinme beceriniz zayıf ise ya da en basitinden “ya milleti ne uğraştırayım bir de sonra nazını ağız kokusunu çekeceğim” diyorsanız da girin bir borderlinx ya da Shop and Ship hesabı oluşturun.

 Nedir Peki Bunlar?

Borderlinx ya da Shop and Ship, size Amerika Birleşik Devletleri’nde bir adres tesis eden ve siparişinizin bu adrese teslim edilmesini, oradan da Türkiye’ye sizin kapınıza kadar ulaştırılmasını sağlayan bir sistem. Ama tabi ki yukarıda sözünü ettiğim 75 Euro ya da 100 - 150 Dolar olan sınırların içinde kullanılacak ve illegal bir işlem yapmayacağınız taktirde. (diğer türlü gümrük vergisi ödeyerek alıyorsunuz ve memurlarımız yorabiliyor sizleri)

 Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Borderlinx için buraya ya da Shop&Ship için buraya tıklayarak bir hesap oluşturmanız gerekiyor. (benden söylemesi Borderlinx birkaç yıl önce çok iyi hizmet veriyordu ama parayı görünce bozmuşlar kendilerini, hizmet kalitesi düşmüş, kazık peşine düşmüşler. Shop&Ship daha revaçta ve hesaplı)

Bu sitelerde hesap oluştururken dikkat etmemiz gereken kısım çekinmeden Türkiye’de ikamet ettiğimiz ya da paketlerimizin ulaşmasını istediğimiz adresi eksiksiz ve doğru şekilde vermek. (düşmüyor peşinize CIA, Interpol falan korkmayın)

Biz bu arkadaşlara adresimizi verdikten sonra onlar da bize yurt dışından bir adres veriyor ki; bu adres te Amazon ya da EBay gibi sitelerden alışveriş yapmak için kullanacağımız adres oluyor.
Amerika Birleşik Devletleri’nde bir yerlerden ikametgah olmasa da bir adres sahibi olan birisi olarak bu işlemden sonra gönül rahatlığı ile Amazon’a girip bir hesap oluşturuyor ve sonrasında da alışveriş çılgınlığına dalıyoruz.

 Her Ürünü Getirtebilir miyim?

Kısaca cevap vermek gerekirse hayır! Elbette aklınıza gelen, kafanıza esen her ürünü getirtemiyorsunuz. (ateşli silahlar, kozmetik ürünleri, gıda ve ilaçlar gibi şeyler gönderilmiyor)
Ancak bu ürün kısıtlamaları dışında gönül rahatlığı ve ABD adresiniz ile dilediğinizi getirtebilirsiniz. Örneğin Amazon’un kendi ürünü olan Kindle serisi tablet ve telefonlar artık sizi bekliyor. Şimdi Türkiye’ye gönderim yapmayan alışveriş siteleri düşünsün!

 Ne Kadar Ücret Ödeyeceksiniz?

Elbette bu oluşumlar size bu kutsal hizmeti sadece Cennet’ten birkaç parsel arsa kapatmak için ya da babalarının hayrına yapmıyorlar. Bu hizmetin de bir bedeli var maddi olarak.
Ancak korkmanıza gerek yok diyebilirim. Her ne kadar Borderlinx son donemde ücretlendirme konusunda aldığı şikayet oranını artırsa da bu hizmetlere ödeyeceğiniz meblağ Türkiye’de ödeyeceğiniz ÖTV, KDV, Gümrük, Lüks vs gibi vergilerden daha makul oluyor. (Shop&Ship’i denemedim ama daha iyi olduğu söyleniyor ve Borderlinx gerçekten şikayet artırmış.)

 Müşteri Hizmetleri Nasıl?

Shop&Ship kendileri ile irtibata geçmeniz için üye olmanızı istiyor. (muhtemelen her gün binlerce soru yağdığı için bir kısmından sakınmaya çalışıyorlar. Mantıklı) Borderlinx’in sitesine girerek ise sorunuzu yöneltebiliyor ve cevabınızı direkt olarak alabiliyorsunuz. (en azından ben aldım) Ancak tabi ki müşteri temsilcileri Türk değil ve Türkçe bilmiyorlar.

Sorunsuzca Amerika’dan kapınıza kargo hizmeti sunan bu iki oluşum umarım hepinize yardımcı olur. Herkese iyi alışverişler. ;) kıpppps
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0