• Anasayfa
  • İnternet
  • iPhone’a Kafasına Göre Format Atan Apple Çalışanı, Şirketin Başını Yaktı

iPhone’a Kafasına Göre Format Atan Apple Çalışanı, Şirketin Başını Yaktı

0
0
0
0
0
Telefonu bozulduğu için Apple mağazasına giden bir kullanıcı, telefonuna bilgisi dışında format atıldığı gerekçesiyle mahkemeye verdiği Apple’ı cezaya çarptırdı.
Apple’ın tamir gerektiren ürünleri için mağazalarında Genius Bar isminde bir bölüm bulunuyor. Teknik bölümde çalışan her bir çalışanını ‘Genius’ yani dahi olarak tanımlayan Apple, yazılım ya da donanım olarak zarar gören ürünleri bu bölümdeki çalışanlarıyla tamir ediyor. Fakat içlerinden bir tanesi ‘dahi’ mertebesine henüz ulaşamamış olacak ki yaptığı basit bir hata nedeniyle şirketinin tazminat ödemesine neden oldu.

iPhone’unda sorun olduğu gerekçesiyle Londra’daki Apple mağazasına giden 68 yaşındaki Deric White, telefonunu bir Genius Bar görevlisine teslim etti. Cihazı almak için tekrar geri döndüğünde ufak bir şok yaşayan White, telefonundaki tüm fotoğrafların ve videoların silindiğini görmüş. Normalde Apple’ın, Genius Bar’a getirilen cihazlardaki verilerin mutlaka yedeklenmesi gerektiğine dair resmi internet sitelerinde bir beyannamesi bulunuyor. Fakat Genis Bar görevlisinin şartlar ne olursa olsun eğer iPhone’a ya da herhangi bir Apple ürününe format atılması gerekiyorsa, müşteriye bu durumla ilgili bilgi vermesi gerekiyor. Müşterisine ürüne format atılması gerektiği bilgisini vermeyi unutan görevli, doğal olarak White’ın mağdur olmasına sebep olmuş.68 yaşındaki adam yaşanan bu olay üzerine Apple’a dava açtı. Sonuçlanan davada mahkeme, Apple’ın White’a 1200 pound (ortalama 5250 TL) tazminat bedeli ödemesine ve 800 euro’luk masraf bedelinin de Apple tarafından karşılanmasına hükmetti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0