• Anasayfa
  • İnternet
  • iPhone’un Şifresini Kıran FBI, Artık İstediği iPhone’a Rahatlıkla Ulaşabilecek mi?

iPhone’un Şifresini Kıran FBI, Artık İstediği iPhone’a Rahatlıkla Ulaşabilecek mi?

0
0
0
0
0
FBI, San Bernardino teröristine ait iPhone’un şifresini kırdığını ve Apple’ın yardımına gerek kalmadığını belirtmişti. Peki FBI, istediği iPhone’a rahatlıkla erişebilecek mi?
Bildiğiniz gibi FBI, yılan hikayesine gören iPhone’un şifresinin kırılma olayında Apple’a karşı açtığı davayı çekmişti. Çünkü yapılan son açıklama, San Bernardino teröristine ait iPhone’un şifresini kırıldığı yönündeydi. Bu durum, iPhone kullanıcılarının en çok merak ettiği soruyu ortaya çıkardı: FBI ya da ABD hükümeti, bundan sonra istediği iPhone’a erişebilecek mi?

Uzmanların buna verdiği cevap hayır. Çünkü işletim sistemleri ve modeller arasında büyük farklar olabilir. Yani birinde işe yarayan yöntem diğerinde yaramayabilir ya da aynı güvenlik açığı başka bir cihazda olmayabilir. Hatırlayacağınız üzere San Bernardino teröristinin telefonu iPhone 5C modeldi ve iOS 9 işletim sistemiyle çalışıyordu.

Bunun dışında FBI, saldırgana ait telefondaki ‘bazı’ bilgilere erişebildiğini açıkladı. Bu da demek oluyor ki bilgilerin tamamına ulaşılamamış olabilir. IOActive şirketinden güvenlik uzmanları, iPhone’daki verileri elde etmenin başka bir yolunun hafıza çiplerine asit ve lazerle müdahale ederek çipteki kimlik bilgilerini ortaya çıkarıp kopyalamak olduğunu söylemişti. Bu sayede kopyalanan bilgiler, başka bir bilgisayarda şifre tahmin simülasyonlarında kullanılabilecekti. Bu yöntemde şifre tahminleri orijinal telefon üzerinde denenmediği için ‘çok sayıda şifre girilirse bilgilerin hepsini imha et’ fonksiyonu tetiklenmiyor. Eğer gerçekten işe yaramışsa -ki hiçte kolay bir yöntem değil-, telefondaki bilgilere zarar gelme olasılığı oldukça yüksek.

Başka bir durum ise, Apple’ın işletim sistemini güncelleyip 9.3’ü dağıtmış olması. Her yeni sürümde bazı güvenlik açıkları kapatılıyor, bu açıklar kapatılmadan teröristin telefonuna erişim sağlanmış olabilir. 

Apple’ın avukatları ise bu yöntemlerle elde edilen bilgiler başka bir davada kullanılacaksa, kendilerine bir açıklama yapılması gerektiğini savunuyor. Fakat ABD yasalarında, ‘gizlilik koşulu ile’ verilmiş bir bilgi kaynağının ve istihbarat toplama yöntemlerinin sır olarak kalması maddeleri bulunuyor. 


 

 Peki yaşanan bu hukuk savaşında şimdi neler olacak?

ABD Adalet Bakanlığı’nın müfettişlerine yardım edilmesi talebiyle Apple’a 10’dan dava açmıştı. Bunlardan en ünlüsü ise FBI’ın uyuşturucu satıcılığını kabul eden bir suçlunun iPhone’una erişim istediği davaydı. Brooklyn’deki bir mahkemede görülen davanın yargıcı ise 300 yıllık bir yasayı kullanarak FBI’ın talebini reddetmişti. Bu karar, San Bernardino teröristinin telefonuna erişimde kullanılan yöntemin bu davada da işe yarayıp yaramayacağına bağlı olabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0