İran'ın Milli Arama Motoru ''Yooz'' Olacak

1
0
0
0
0
İran'ın Milli Arama Motoru ''Yooz'' Olacak
Genellikle internet yasaklarıyla gündeme gelen İran’da oluşan bu kötü imajın düzeltilmesine yönelik çalışmalar uzun süredir devam ediyordu. Gelinen son noktada İran, karışımıza milli arama motoru Yooz ile çıkmaya hazırlanıyor.
Genellikle internet yasaklarıyla gündeme gelen İran’da oluşan bu kötü imajın düzeltilmesine yönelik çalışmalar uzun süredir devam ediyordu. Gelinen son noktada İran, karışımıza milli arama motoru Yooz ile çıkmaya hazırlanıyor.

Gelen haberlere göre proje yöneticisi Mehdi Nakavi, geliştirilen arama motorunun, Batı ülkeleri tarafından bu ülkeye uygulanan internet kısıtlamalarını pek takmayacağını belirtti. Yapılan açıklamalarda Yooz'un ilk etapta 1 milyar Farsça siteyi bünyesinde barındıracağı daha sonra Farsça, Arapça ve İngilizce gibi sitelerinde eklenmesiyle beraber kapasitesinin 6 milyara yükseltileceği de yer alıyor. Ayrıca ilerleyen zamanlarda Yooz, geliştiricilere göre 24 milyon internet sitesi arama kapasitesine sahip olacak. Daha önceleri İslam ahlakına, genel güvenliğe ve İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni'ye hakaret içeren mesajların yaygınlaştığı gerekçesiyle Whatsapp, Viber ve Tango gibi uygulamarın yasaklanmasını isteyen yönetim, bugün ise milli internet çalışmalarının hızlandırılmasını istiyor.  
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0