• Anasayfa
  • İnternet
  • ABD, IŞİD’in Taktiklerini Çözebilmek İçin Yapay Zeka Kullanıyor

ABD, IŞİD’in Taktiklerini Çözebilmek İçin Yapay Zeka Kullanıyor

0
0
0
0
0
ABD, IŞİD’in Taktiklerini Çözebilmek İçin Yapay Zeka Kullanıyor
ABD’li araştırmacılar, terör örgütü IŞİD’in askeri taktiklerini çözebilmek için yapay zeka geliştirdi.
Yaptığı insanlık dışı eylemlerle ve bunları sosyal medya organlarında paylaşmasıyla bilinen terör örgütü IŞİD, ABD’li araştırmacılar tarafından bilimsel olarak araştırılmaya başlandı. Yapay zeka sistemi kullanılarak IŞİD’e yönelik hava saldırıları ve örgütün yol kenarına bıraktığı bombalar arasında bağlantı kuruldu. 

Algoritmik yapıya sahip yapay zeka, 2014 yılının ikinci yarısından itibaren IŞİD’in faaliyetlerini analiz etti ve çıkan sonuca göre, hava saldırıları yerine yol kenarına bırakılan bombaların sayısında artış oldu. 2006 yılında Irak’ta görev alan eski bir ABD’li subay olan Paulo Shakarian yaptığı açıklamada, "Çok fazla hava saldırısı düzenlendiğinde çok sayıda piyadeyle düzenlenen eylemlerden, yol kenarına bırakılan bombalara geçiyorlar" dedi. Ayrıca araştırmacıların analizlerine göre IŞİD’in çok sayıda piyadeyle düzenlediği operasyonlardan önce bomba yüklü araçların kullanımında artış yaşandığı tespit edildi.

IŞİD’in yapısının karmaşık ve dinamik olduğunu belirten Shakarian, bu sebeple stratejilerini anlamanın bilgisayar analizi olmadan çok zor görüldüğünü belirtti. İngiltere’deki Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nden Elizabeth Quintana, IŞİD’e karşı savaşan güçlerin bu çalışmayı kullanarak daha yararlı sonuçlar elde edebileceğini söyledi. Quintana "Ordular çok miktarda bilgiye sahip. Bu bilgileri daha kullanışlı ve sindirilebilir bir formata dönüştürme yoluna ihtiyaç duyuyorlar. Bu tür analizler de kesinlikle bunu yapmanın bir yöntemi" dedi.

Hatırlayacağınız üzere sosyal medya platformunu çok iyi kullanan terör örgütü IŞİD'in bir de mobil uygulama geliştirdiği ortaya çıkmıştı.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0