İşte Google'ın YouTube'u Satın Almasını Sağlayan Video!!

0
0
0
0
0
2006 senesinde Google'ın YouTube'u satın almasını sağlayan eğlenceli video.
2005 yılında üç eski PayPal çalışanı tarafından kurulan, 1 sene sonrasında -yani 2006'da- ise tam 1,65 milyar dolara teknoloji devi Google tarafından satın alınan, dünyanın en büyük video platformu YouTube, geçen sürenin içinde değerini belki de şimdiden 10'a katlamış durumda. 

Peki Google'ın, o zamanlar böyle inanılmaz bir rakam ödeyerek YouTube'u almasındaki sebep neydi? Daha doğrusu Google'ı bu konuda ikna eden şey neydi? (tabiki o dönemde YouTube'un elde ettiği popülerliği saymazsak)2014 yılından beri YouTube'un CEO'luğunu yapan Susan Wojcicki o dönemlerde, yani Google'ın YouTube'u alması ile sonuçlanan dönemde, Google Video bölümünün başında olan isimdi. İnternet kullanımının git gide yaygınlaşması ile muazzam bir büyüme sürecine giren Google, yeni yatırımlar aramaya başlamıştı. 

Kendi bölümü olan Google Video'yu büyütecek yeni adımlar atmaya çalışan Wojcicki'nin gözü, o zamanlar henüz Silicon Valley'in taze kanlarından olan YouTube'a çarpmıştı. Daha doğrusu YouTube'da bulunan bir videoya. İki Çinli'nin, Backstreet Boys'un ''As Long As You Love Me'' şarkısını playback şeklinde söyledikleri videoya.

O dönemde videoyu izleyen Wojcicki'nin kafasında koca bir ampül yanmış diyebiliriz. Bu durumunu Wojcicki şu şekilde açıklıyor; ''izlediğim o videodan sonra 'vay canına, dünyanın dört bir yanındaki insanlar, hiç bir profesyonel stüdyo ortamına ihtiyaç duymadan video içerikleri oluşturabiliyorlar!' diye düşündüm. O videodan sonra hemn YouTube'un olanıklarını ve bize katabileceklerini araştırmaya başladık. 6 ay sonunda da Google'a gerekli bilgileri sunarak, tarihi satın alma işlemini gerçekleşmesini sağladık. O videoyu izlediğim andan beri YouTube'u oldukça seviyorum''

İşte Wojcicki'ye gerekli ilhamı veren ve bu sayede Google'ın YouTube'u satın almasını sağlayan o video (mutlaka çoğunuz görmüşsünüzdür gerçi)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0