• Anasayfa
  • İnternet
  • ITU, Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Olan Ülkeleri Açıkladı

ITU, Dünyanın En Hızlı İnternetine Sahip Olan Ülkeleri Açıkladı

1
0
0
0
0
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), dünya genelinde en hızlı internete sahip olan ülkelerin bulunduğu bir liste yayınladı.
ITU’nun verilerine göre dünya genelinde 3,2 milyar kişi internete bağlanıyor fakat internetin hızı tabii ki ülkelerin altyapılarına göre değişkenlik gösteriyor. Bu konuda en güçlü ülkelerin başında ise Güney Kore yer alıyor. 

Dünya genelinde 2015 yılının en hızlı internetine sahip olan Güney Kore, önceki yıllarda olduğu gibi listenin yine en başında yer alıyor. Bu ülkeyi Avrupa’dan Danimarka, İzlanda, Birleşik Krallık ve İsveç gibi ülkeler takip ediyor. Çin’in de bir önceki yıla göre 4 basamak ilerleyerek listenin 9. sırasına yükseldiğini görüyoruz.


(Türkiye, bu listede 69. sırada yer alıyor)

Aşağıdaki görsel ise internet hızının ülkelerdeki durumunu gösteriyor. Sarının düşüğü, yeşilin ortayı, mavinin üst seviyeyi ve turuncunun en yükseği temsil ettiği listede Türkiye’deki internet hızının üst seviyede olduğunu görüyoruz. Sarı rengin yoğunlukta Güney Afrika ve Güney Asya’daki ülkeler, en düşük internet hızına sahip olan ülkeler olarak görülüyor.Mobil şebekeler, dünya nüfusunun artık %95’ini kapsamakta. Bu yüzden mobil ağların önemi de gün geçtikçe daha fazla artacak. Dünya her ne kadar 5G’ye hazırlık yapıyor olsa da günümüzde 3G’nin en fazla kullanılan ağ olduğunu görüyoruz. Aşağıda bu durumla ilgili paylaşılan görselde en fazla dikkat çeken kısım, 3G’nin kullanım oranının 2018’den itibaren stabil kalması ve 4G’nin bu oranı her geçen yıl giderek arttıracak olması. 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0