• Anasayfa
  • İnternet
  • İyice Paranoyak Olduk: Telefon Numaramızın Bilinmesi, Dinlenmemiz İçin Yeterliymiş

İyice Paranoyak Olduk: Telefon Numaramızın Bilinmesi, Dinlenmemiz İçin Yeterliymiş

0
0
0
0
0
Kötü niyetli kişilerin telefonda ne konuştuğumuzu dinlemeleri için numaramızı bilmeleri yeterliymiş.
Mobil ağlarda bulunan bir açık, kötü niyetli kişilerin hem konuşmaları dinlemelerini hem de SMS’lerin içine ulaşmalarını sağlıyormuş. Hatta durum öyle vahim ki telefonun sahibi olan kişinin gün içinde nerelere gittiği bile kayıt altına alınabiliyor.

Açık, Signalling System Seven (SS7) ağında bulunuyor. Bu ağı daha önce duymamış olabilirsiniz fakat telefon görüşmelerinin yapılması ve SMS’lerin gönderilmesi için bu ağdan faydalanılıyor. Buradan çıkan sonuç, telefonumuzu istediğimiz kadar güvenlik yazılımlarıyla doldursakta yine de o kadar güvenli olmadığı.

Alman beyaz şapkalı hackerların iPhone üzerinde deneyip ispat ettiği bu açığın kapatılmasıyla ilgili yaşanan olaylar, durumu daha da ilginç hale getiriyor. Zira istihbarat birimleri, teröristlerin tespit edilebilmesi için kullanıcıların takip edilmesinden yanalar. Ülke yönetimleri de bu anlamda açığın kapatılmasını istemeyebilirler. Fakat yine de bu açık, farklı kişiler tarafından farklı sebeplerle kullanılabilir.Bütün bunlardan yola çıkarak cep telefonlarını tanımadığımız kişiler tarafından takip edilmemize sebep olan tehlikeli bir cihaz olarak tanımlamak sanıyorum ki yanlış olmaz. ‘Onu’ sanki başkasınınmış gibi kullanıp içinde çok özel bilgi ve dosyalar barındırmamak, galiba yapılacak en doğru hareket olur.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0