• Anasayfa
  • İnternet
  • Dosyaları Silmekle Tehdit Edip Bir de Utanmadan 150 Dolar Fidye İsteyen Virüs: Jigsaw

Dosyaları Silmekle Tehdit Edip Bir de Utanmadan 150 Dolar Fidye İsteyen Virüs: Jigsaw

2
0
0
0
0
Bilgisayarınız bulaştıktan sonra ödeme yapmadığınız her saat için bir dosyanızı silmekle tehdit eden bir fidye virüsü ortaya çıktı.
Bilgisayarlara bulaşan fidye virüslerinin mekaniği, artık gerilim filmlerini aratmayacak hale gelmeye başladı. Testere filmindeki ünlü karakter Jigsaw’ı örnek alarak (hatta fidyenin ismi de bu) oluşturulan yeni fidye virüsü, bilgisayara bulaştıktan sonra ödeme yapılmadığı taktirde her saat başı bir dosyayı silmekle tehdit ediyor. Üstelik 72 saat içinde ödeme yapılmazsa virüs, bilgisayardaki tüm dosyaları siliyor.

Virüs öyle bir tasarlanmış ki, sanki karşında ciddi ciddi bir insan varmış gibi hissediyorsunuz. ‘Eğer bilgisayarını kapatıp tekrar açarsan 1000 dosyayı sisteminden silerim’ gibi tehditler savuran Jigsaw, silinen dosyaların geri getirilmesi için 150 dolar değerinde Bitcoin ödemesi yapılmasını talep ediyor.


Hayret, ödeme yapılmasını isterken cümleye ‘lütfen’ diyerek başlamış.

Bu virüse maruz kalanlar için teknoloji destek platformu BleedingComputer bir çözüm yolu bulmuş ve bunu forum üzerinden takipçileriyle paylaşmış. Buna göre bilgisayarına virüs bulaşan kişilerin önce Görev Yöneticisi’ni açıp çalışan firefox.exe ve drpbx.exe uygulamalarını kapatması gerekiyor. Ardından MSConfig’i başlatıp karşınıza çıkacak listeden %UserProfile%AppDataRoamingFrfxfirefox.exe silinmeli. Hepsi bu. Bunlar yapıldığı taktirde bilgisayardaki dosyaların virüs tarafından silinmesi engellenecek.

Tabii virüsü de bilgisayardan silmek gerekiyor, çünkü ne zaman ne yapacağı belli olmaz. O yüzden geliştirilen Jigsaw Decrypter uygulamasının yüklenin çalıştırılması gerekiyor.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0