• Anasayfa
  • İnternet
  • Kadınlara Tacizi Önlemek İçin Telefonlara ‘Panik Düğmesi’ Geliyor

Kadınlara Tacizi Önlemek İçin Telefonlara ‘Panik Düğmesi’ Geliyor

0
0
0
0
0
Cinsel saldırılara maruz kalan kadınlar, akıllı ya da akılsız fark etmez tüm telefonlar üzerinden güvenlik güçlerine otomatik uyarı mesajı gönderebilecek.
Kadınlara yapılan cinsel saldırılar, maalesef dünyanın hemen her ülkesinde yaşanabiliyor. Bu durumun en çok yaşandığı ülkelerin belki de başında Hindistan yer alıyor. Son yıllarda cinsel saldırı vakalarından dolayı ünü giderek kötüye giden Hindistan, bu durumu düzeltmek adına tüm telefonlar üzerinde kullanılabilecek ‘panik düğmesi’ni hizmete açacak.

2017 yılından ülkede satılan tüm cep telefonlarına ‘panik düğmesi’ eklenmesini şart koşacaklarını belirten Hindistan IT Bakanı Ravi Shankar Prasad, bunun yalnızca akıllı telefonlar için geçerli değil, tüm telefonlarda geçerli olacağını söyledi. 5 ve 9 rakamlarına belirli bir süre boyunca aynı anda basılarak güvenlik güçlerine anlık yardım çağrısı yapılabileceğini söyleyen bakan, akıllı telefonlarda bunun daha komplike olacağını belirtti.

Tabii bu sistemin daha verimli olması için cihazlarda GPS çipinin bulunması gerekiyor. Böylelikle cinsel saldırının yapıldığı alan çok daha çabuk tespit edilebilecek. Bu anlamda 2018 yılından itibaren de yine tüm telefonlar için GPS’in kullanımı zorunlu hale getirilecek.Bu aslında üretici şirketlerinin inisiyatiflerinde olan bir durum, yani isteseler kabul etmeyebilirler. Fakat Hindistan dünyanın en büyük mobil pazarlarından bir tanesi ve birçok yabancı üreticinin de ürünlerini ilk olarak satışa sunduğu pazar. Dolayısıyla ‘hayır’ diyeceklerini sanmıyorum. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0