Karpuzun İçerisine Erimiş Alüminyum Dökülürse Ne Olur?

0
0
0
0
0
Karpuzun İçerisine Erimiş Alüminyum Dökülürse Ne Olur?
Farklı deneyler yaparak sonuçlarını merak eden YouTube kanallarından olan TheBackyardScientist, üzerinde delik açılan karpuzun içerisine eriyik haldeki alüminyumu dökerek sonucunda ne olduğunu gösteren bir video yayınladı.
Amacı aslında şov olsa da ucundan kıyısından bilimsel bazı tespitler yapabileceğimiz şekilde paylaşılan videolar, kendi adıma konuşacak olursam ilgimi gerçekten çekiyor. (eminim birçoğunuzun da öyledir) Hatta ‘güçlü’ olan bir maddenin ‘sıradan’ bir maddeye olan etkisi ve ortaya çıkan fiziksel formlar, ‘dur şu deneyi bir de ben yapayım’ diye gaza gelmeme dahi sebep oluyor. (eriyik alüminyum bulsam yaparım da kim arayıp bulacak şimdi onu) TheBackyardScientist adındaki YouTube kanalı, benim bu tarz olaylara olan merakımı gideren, sevdiğim kanallardan bir tanesi. 

Kanal ekibinin yaptığı deneyde önce bir karpuza delik açılıyor ve içerisine daha önceden eriyik hale getirilmiş alüminyum dökülüyor. İçerisinden fışkıra fışkıra çıkan alüminyumun bir kısmı içeride kalıyor ve soğuduktan sonra ortaya bir şekil çıkıyor. Bu şekil, karpuzun içerisindeki çekirdeklerin bulunduğu bölümleri doldurmasıyla ortaya çıkıyor.

‘Keşke ortaokul ya da lisedeyken böyle deneyler yapabilseydik’ diye iç geçirmeme sebep olan fakat izlerken oldukça eğlendiğim bu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0