İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden BM'ye Çağrı

0
0
0
0
0
Terminator 3 filmini izlediyseniz eğer, oradaki makinelerin dünyayı nasıl ele geçirdiğini hatırlarsınız. Hem bilim insanlarının hem de insan haklarıyla ilgili kurumlarının bu filmin gerçeğe dönüşmesiyle ilgili çok ciddi kaygıları bulunuyor.

Terminator 3 filmini izlediyseniz eğer, oradaki makinelerin dünyayı nasıl ele geçirdiğini hatırlarsınız. Hem bilim insanlarının hem de insan haklarıyla ilgili kurumlarının bu filmin gerçeğe dönüşmesiyle ilgili çok ciddi kaygıları bulunuyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü, bu filmlerin gerçeğe dönüşmesine karşılık önlem alma girişiminde bulunuyor.

Harvard Hukuk Fakültesi’yle birlikte katil robot olarak tanımlanan otonom robotların engellenmesi amacıyla Birleşmiş Milletler’e 38 sayfalık bir rapor hazırlanıp gönderildi. Bu robotlar, insanların müdahalesi olmadan kendi seçtikleri hedeflere ateş açabilen bir sisteme sahipler.Bu robotlar şu an için üretilmiyor, fakat geliştirme aşamasında olduğu belirtilen bu robotların engellenmesi gerektiğini belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü, söz konusu durumun çok ciddi boyutlarda zararlarının olabileceğini belirtiyor. Şu anda yasaların, robotların illegal davranışlarına karşılık olarak açıklar içerdiğini savunan İnsan Hakları İzleme Örgütü, kesin bir karar alınarak katil robotların uluslararası alanda engellenmesi gerektiğini savunuyor. Cenevre’de bugünden itibaren başlayacak bir haftalık toplantıda Birleşmiş Milletler, otonom robotlar üzerinde tartışma gerçekleştirip İnsan Hakları İzleme Örgütü’yle birlikte Harvard Hukuk Fakültesi'nin isteğini değerlendirecek.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0