• Anasayfa
  • İnternet
  • Kickstarter Nedir Nasıl Çalışır? Kickstarter Proje Nasıl Gönderilir

Son Günlerde Sıkça Duyduğumuz Kickstarter Nedir Nasıl Çalışır?

2
1
0
0
0
Kickstarter son yıllarda karşımıza çıkan en ilginç oluşumlardan biri. Biz de bu yazımızda Kickstarter'ı enine boyuna inceledik.

Kickstarter son yıllarda karşımıza çıkan en ilginç oluşumlardan biri. ABD çıkışlı olan internet sitesi Kickstarter'ın olayı, en özet haliyle yaratıcı olup da bu yaratıcılığını geliştirip insanlara sunmak için para bulamayanlara destek olmak. 

Daha genel anlatmak gerekirse, ilginç olduğuna inandığınız bir fikriniz var ve bu fikri hayata geçirmek istiyorsanız, bunu proje olarak Kickstarter'a ekliyorsunuz ve orada önce bir eleme aşaması oluyor. (sitenin kendi oluşturduğu ekip tarafından)  Eğer projeniz bu ekibe yeteri kadar ilginç gelirse sitede yayınlanıyor.

Sitede yayınlandıktan sonra projenizi gerçekleştirebilmek için hedef kitlenize belirlediğiniz miktarı belirtiyorsunuz. Tabi bu rakam sizin projenize göre uçuk olmamalı, yükseklerden de uçmamalısınız. Daha sonra size bir süre veriliyor ve o süre zarfında daha önce belirlemiş olduğunuz paraya ulaşabilirseniz, Kickstarter bu parayı size gönderiyor. Eğer ulaşamazsanız da bağışçılara paraları iade ediliyor. 

Kickstarter nedir?

Kickstarter basit bir web sayfasıymış gibi gelmiş olabilir. Ancak burada yapılan projeler ve bağışlar gerçekten dudak uçuklatacak cinsten. Pebble akıllı saat örneğine bakacak olursak 10.266.845$ bağış topladı. Şu an eBay üzerinden satışa çıkmış olan Pebble sayesinde android veya ios cihazlarınızdan bildirim alabiliyor, mesaj okuyabiliyorsunuz. Daha sonra Form 1 3D yazıcı dünya üzerindeki ilk satın alınabilen yüksek çözünürlüklü 3D yazıcı olarak tarihe adını yazdırmıştır. Tabi siz bu projelere para bağışlıyorsunuz ancak bu işi sevabına yapmıyorsunuz. Belirli kademeler dahilinde size ürünü gönderebiliyorlar. Yani 1 dolar yollarsanız size sadece teşekkür ediyorlar. Ancak 5000 dolar gibi büyük rakamlar yatırdığınız takdirde size ürünü göndermekle kalmayıp yanında birçok ekstra materyal de gönderiyorlar. Hatta bununla da kalmayıp ürünün yapıldığı yere, ürünün lansman partisine bile davet eden proje geliştiricileri mevcut.

kickstarter     kickstarter nedir
 

Kickstarter'ın bundan karı ne?


Akıllara gelen bir diğer soru da 'bu adamlar bu kadar güzel bir aksiyona girmişler, mükemmel bir site açmışlar. Nereden kazanıyorlar da bu dükkan hala açık?' Bu sorunun cevabı, her olumlu sonuçlanan, yani hedeflenmiş bağışa ulaşan projeden % 5'lik bir ücret alıyorlar. Ancak projeniz istediğiniz rakama ulaşmamış ve iptal olmuşsa herhangi bir ücret alımı gerçekleşmiyor.

Kickstarter'a Nelerle İlgili Projeler Yükleyebilirim?


Kickstarter üzerinden sanat, çizgiroman, teknoloji, yemek, müzik, tiyatro, fotoğraf, yayıncılık, gazetecilik dallarında projeler üretebilirsiniz. Mesela aklınızda güzel bir belgesel çekmek varsa bununla ilgili gerekli dökümanları toplayıp insanlara sunabilirsiniz. Bir oyun fikriniz vardır ve bunun için bütçe gereklidir. Kickstarter tam size göre bir yer olabilir.
   

 Kickstarter ile nasıl proje yükleyebilirim?


Kickstarter'a Türkiye üzerinden proje yükleyemiyoruz. Şu an için sadece ABD, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya veya Hollanda'da yaşamanız gerekli. Ancak bu sizi engellememeli. Herşeyin bir yolu olduğu gibi bu işinde var. Bu belirtilen ülkelerde tanıdığınız birileri varsa onların adresini ve hesap numaralarını göstererek projenizi yükleyebilirsiniz. Zaten sitede görüldüğü üzere ülkemizden de birçok insan projelerini yükleyebilmişler. Bir diğer incelik diyebileceğimiz olay biraz 'Türk işi' oluyor. Diyelim projeniz için 90.000 dolarlık bir bütçe istediniz ve bağışların kapanmasına 1-2 gün kala projeniz 85.000'de tıkandı. Hemen kredinizi çekiyorsunuz ve o kalan miktarı tamamlıyorsunuz. Çünkü size güvenen insanlar, projeniz için 85.000 doları zaten toplamışlar. 5.000 dolar yüzünden projenizin iptal olması çok büyük hayal kırıklığı olabilir. Başka bir bağışınızı artıracak yol, projenizi hikayeleştirin ve insanları projenize inandırın. Bunu yapabilmenin en iyi yollarından birisi de video hazırlamak. Videonuzda samimi ve projenizi açık bir dilde anlatmaya özen gösterin. Tabi bunları yaparken projenizi farklı kanallardan duyurmaya devam etmelisiniz. Yani bir nevi reklamınızı iyi yapmaya çalışın. İnsanlara paralarının karşılığını vermeye çalışın. Çünkü insanlar hiç tanımadığı birine yüksek oranda bağışlar yapabiliyor. Onları hayal kırıklığına uğratmamanız gerekli.

Son olarak Kickstarter yazımızın başında belirttiğimiz gibi insanların hayallerini gerçekleştirebildiği bir platform olarak devam ediyor. Eğer sizin de bir projeniz varsa ve buna güveniyorsanız, sizin için Kickstarter hayal olmamalı. En kısa zamanda projenizi hayata gönderin!

 

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0