• Anasayfa
  • İnternet
  • Kimlik Bilgilerinin Çalınmasıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı!

Kimlik Bilgilerinin Çalınmasıyla İlgili Soruşturma Başlatıldı!

0
0
0
0
0
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin deşifre edilmesiyle ilgili soruşturma başlattı.
Geçtiğimiz hafta sonu patlak veren ve gündemi meşgul etmeye devam eden ‘50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgilerinin Çalınması’ başlıklı haberle ilgili ciddi bir gelişme yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin paylaşılmasıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Soruşturma, başsavcılığın iddiaları kabul etmesi üzerine Bilişim Suçları Soruşturma Bürosu tarafından açıldı.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "Verileri hukuka aykırı olarak  verme veya ele geçirme" başlıklı 136. ve "Bilişim sistemine girme" başlıklı 243.  maddeleri kapsamında yürütülecek soruşturma için görevlendirilen Cumhuriyet başsavcısı, ilk olarak yayınlanan bu bilgilere sahip olan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve il seçim kurullarından seçmenlere ait bilgilere sahip olması sebebiyle Yüksek Seçim Kurulu ile iletişime geçecek.

Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddesinde "Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir  başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, 2 yıldan 4 yıla kadar hapis  cezasıyla cezalandırılır" hükmü bulunuyor. Bu hüküm dahilinde eğer söz konusu suçu kamu görevlisi işlemişse cezanın yarı oranında (3 yıldan 6 yıla kadar) artırılacağı belirtiliyor.

TCK’nın bir diğer maddesinde ise "Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir  kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla  kadar hapis veya adli para cezası verilir. Tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı  yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı  oranına kadar indirilir. Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur  veya değişirse, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur" ibaresi yer alıyor.

Associated Press’de dün yer alan habere göre bilgisayar korsanları 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bilgilerini çalmış, sorgulanan bu bilgilerden 10 tanesinden 8’inin uyuştuğu belirtildi. Bilgileri yayan bilgisayar korsanlarının sunucularının Romanya’da olduğu, verilerin yüklendiği web sitesi alanının ise İzlanda’dan alındığı belirlendi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0