Artık Kirli Sular Da Rahatlıkla İçilebilecek

0
0
0
0
0
Dünya genelinde gittikçe artan su sıkıntısı, olanın da çoğu zaman içilemez durumda olması durumu canlılar için büyük bir tehlike teşkil ediyor. LifeStraw adlıyla çıkan filtre, içindeki birkaç filtreden oluşan arıtma sistemi ile kirli, çamurlu ve tuzlu suyu arıtabiliyor. 

Dünya genelinde gittikçe artan su sıkıntısı, olanın da çoğu zaman içilemez durumda olması durumu canlılar için büyük bir tehlike teşkil ediyor. Dünyanın su kaynaklarının durumunu, tüketimini takip eden ve raporlayan water.org sitesi, yaptığı bir açıklamada her sene 3-4 milyon kişinin temiz su eksikliği, kirli su sebebiyle olucan mikrobik durumlardan ötürü hayatını kaybettiğini belirtti. 

Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak ya da en az seviyeye indirmek amacıyla daha önce DrinkPure adlı bir aparat geliştirilmişti. Şimdi bu aparata benzer, eksikleri gidermek amaçlı yeni bir su filtresi çıkıyor.
 
‘’LifeStraw’’ adlı bu filtre yaklaşık 25 cm uzunluğunda pipetlerin biraz büyüğüne benzeyen bir tüp. Bu tüpün bir ucu suya koyup diğer ucundan emmek suretiyle suyunuzu gönül rahatlığıyla içebiliyorsunuz. İçindeki birkaç filtreden oluşan arıtma sistemi kirli, çamurlu ve tuzlu suyu arıtabiliyor. Aynı zamanda Salmonella, Shigella gibi bakterileri ayıklayıp suyu temiz bir şekilde içmenizi sağlıyor.


 
Filtrelerinin biri 100 mikronluk, diğeri ise 15 mikronluk genişlikteki başka bir katmandan oluşuyor. 2012 yılında ilk üretilen versiyonunda bir iyot filtresi kullanan tasarımcılar, daha sonra arıtma işlemini tamamen kimyasaldan uzak tutmak istedikleri için bu versiyonda güvenli mekanik filtrelere yer vermişler.
 
25 Euro değerinde olan ve sınırsız kullanım şansı olan LifeStraw su arıtma cihazı, az gelişmiş ya da hiç gelişmemiş ülkelerdeki temiz su ihtiyacını karşılamak adına uygun bir maliyetle tasarlanmış. Ayrıca LifeStrawGo adında su şişesi şeklinde farklı bir versiyonu daha var. Bu filtre çeşitli kuruluşlardan birçok ödülün de sahibi. 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0