• Anasayfa
  • İnternet
  • Konyalı Özgür Balcı, Tank Görünümünde Paletli Bir Arazi Aracı Yaptı!

Konyalı Özgür Balcı, Tank Görünümünde Paletli Bir Arazi Aracı Yaptı!

0
0
0
0
0
Konya’da yaşayan Özgür Balcı, sert kış koşullarında ulaşımı daha kolay bir hale getirebilmek amacıyla parçaları tamamen hurdadan oluşan bir arazi aracı üretti.
İç Anadolu bölgesindeki şehirlerde kış ayları çok sert geçer. Ekolojik dengenin bozulmasıyla her sene daha kötüleşen hava koşulları, dolayısıyla şehir içerisindeki ulaşımın da aksamasına neden oluyor. (her kış ‘şu köye günlerdir ulaşılamıyor’ konu başlıklı haberleri bilirsiniz) İşte bu sorunu çözmek amacıyla Konya’da yaşayan Özgür Balcı isimli bir kişi, tank gibi görünen paletli arazi aracı üretti.

Arkadaşlarıyla birlikte zorlu kış koşullarında hareket kabiliyeti yüksek bir araç geliştirmek istediklerini belirten Özgür Balcı, kısıtlı imkanlarla aşağıdaki tank görünümlü aracı geliştirmiş.Aracın tasarımının tamamen kendisine ait olduğunu söyleyen Balcı şunları söyledi: "Paletleri sayesinde iki metre karda bile hareket edebiliyor. On kişi kapasitesi var, istediğimiz yere rahatlıkla gidebiliyoruz. Kısıtlı imkanlarla yaptık. Aracımıza koyacağımız yakıtı bile hesap ediyoruz. Asgari ücretle çalışan insanlarız. 'Bir adım daha nasıl ileri gidebiliriz' diye düşündük. Yazın istediğiniz araçla hareket edebilirsiniz ama kış şartlarında yolda kalmayacak bir araç lazım. 'Kardelen', kışın ihtiyaçlarımızı karşılamak üzere yaptığımız bir araç oldu."

Hemen hemen tüm parçaların hurdalardan alınarak yapıldığını söyleyen Balcı, son olarak "Motorundan direksiyonuna kadar her türlü aksamı hurda parçalardan oluşuyor. İlk başta tek şanzıman denedik. Çok seri çalıştığı için rampalarda çekmedi. İkinci bir şanzıman ilave edince problemi çözdük. Deneme sürüşü problemsiz gerçekleşti. Bu da bizi son derece mutlu etti. Hazır gelip de monte ettiğimiz hiçbir parça yok. Hepsi çıkma parçalardan oluşuyor. Makara görevi yapan 6 teker, 6 da taşıyıcı teker var. Arkada çark vazifesi gören iki diferansiyel, paletleri hareket ettiriyor. Saatte 50 kilometre hız yapıyor. Aracımızın 5 ileri, 2 geri vitesi var, toplam ağırlığı 1 ton, hem benzin hem de LPG ile çalışıyor" dedi.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0