Kuantum Konumlandırma Sistemi Geliyor

0
0
0
0
0
Kuantum Konumlandırma Sistemi Geliyor
Konumlandırma sistemi GPS'in pabucunu dama atacak olan yeni bir sistem geliştirildi. Kuantum konumlandırma sistemi adı verilen bu yeni sistemde daha kesin sonuçlar elde ediliyor.
Küresel konumlandırma sistemi GPS’i bilmeyeniniz yoktur, bu tanıdık olduğumuz konumlandırma sistemi o kadar yaygın ki cep telefonlarımıza kadar girdi, fakat bu konumlandırma sisteminden 1000 kat daha iyi konumlandırma yapabilen yeni bir sistem keşfedildi.

Yaygın olmasına rağmen bir çok kusuru olan GPS örneğin denizaltı araçlarında çalışmıyor. Deniz altı araçları konumlarını ivmeölçer ile belirlemeye çalışsa da, bu bazı koşullarda yeteri kadar iyi performans sergilemiyor.  Keşfedilen yeni kuantum konumlandırma sistemi yıllardır mağdur olan deniz altı araçlarında denenecek.

2016 yılına doğru ilk test aşamalarına başlayacak olan bu sistemin çalışma prensibinden bahsedecek olursak, kuantum mekaniği prensiplerine göre çalışan cihazın içerisindeki atomlar, bir lazer yardımıyla mutlak sıfır noktasına getiriliyor yani -273 dereceye. Ardından farklı bir lazer ile atomların hareketleri gözlenerek konum belirleniyor. Atomların hareketlerinden yönlendirmeler alarak rotanızı da yeniden çizebiliyorsunuz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0