Küba'da Ücretsiz Wi-Fi Dönemi Başlıyor

0
0
0
0
0
Tarihine birçok savaşı ve özgürlük mücadelesini sığdıran Küba, 1 Ocak 1959’da yapılan büyük Küba Devrimi’nden sonra küllerinden doğmaya başladı. Bu dönemden sonraki yıllarda da rahat yüzü görmeyen ülkedeki gelişmeler günümüzde pozitif yönde ilerliyor. Gelen haberlere göre Küba, kablosuz internet hizmetini ücretsiz olarak halka açıyor. 
Tarihine birçok savaşı ve özgürlük mücadelesini sığdıran Küba, 1 Ocak 1959’da yapılan büyük Küba Devrimi’nden sonra küllerinden doğmaya başladı. Bu dönemden sonraki yıllarda da rahat yüzü görmeyen ülkedeki gelişmeler günümüzde pozitif yönde ilerliyor. Gelen haberlere göre Küba, kablosuz internet hizmetini ücretsiz olarak halka açıyor. 

Purolarıyla ünlü Küba, tarihinde yapılan devrimlere ek olarak ücretsiz kablosuz internet hizmetini Havana Kültür Merkezi’nde kullanıma sundu. Kcho isimli ülkede sözü geçen bir sanatçının ön ayak olduğu projedeki internet hızı şuan 2 Mbps olarak belirlenmiş. Ülke genelindeki internet hızının 3.9 Mbps olduğunu düşünürsek yine de çok kötü sayılmaz. Temel internet kullanımını karşılayabilen projeye geri dönüşlerin oldukça pozitif olduğu söyleniyor. Genel yapıya bakıldığındaysa bu karar Küba için gerçek bir devrim sayılabilir. Çünkü Küba, dünya geneline bakıldığında internet kontrolünün ve kısıtlamalarının uygulandığı ülkelerin başında geliyor. 

Ülkenin gelir dağılımına bakıldığında ise internet kullanımı aslanın ağzında desek herhalde abartmış olmayız. Aylık ADSL kullanım ücretinin 900 dolar olduğu ülkede ortalama maaşlar ise 20 dolar. Bu duruma bakıldığında internet kullanımını getirilen herhangi bir yasak yok ancak yönetimin vatandaşları kullanıma teşvik ettiği de söylenemez. 2007’de alınan bir kararla bilgisayar sahibi olmanın yasallaştığı Küba’da, daha önceleri vasatın altında bir internet hizmeti sunuluyordu. Bu kötü gidişata bir son vermek isteyen yönetim iki sene önce Venezuella’dan çekilen fiber optik kabloyla sağlam bir internet altyapısı getirildi. Günümüzdeki internet hızının ulaştığı son nokta düşünüldüğünde Küba bu yarışın baya bir gerisinde sayılabilir ancak yıllardır dışa kapalı bir mantıkla yaşayan ülke için gerçekten büyük adım olarak sayılabilir.  

Kaynak: theverge.com
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0