• Anasayfa
  • İnternet
  • Küçük Kız, Arkadaşıyla Paylaştığı Çıplak Fotoğrafı Okulda Yayılınca İntiharın Eşiğine Geldi!

Küçük Kız, Arkadaşıyla Paylaştığı Çıplak Fotoğrafı Okulda Yayılınca İntiharın Eşiğine Geldi!

8
2
0
0
0
Hollanda’da yaşayan Jong ailesinin 12 yaşındaki kızlarının cep telefonuyla gönderdiği fotoğrafla birlikte ‘Sexting’ akımının ne kadar tehlikeli boyutlara ulaştığı bir kez daha görüldü.
Hollanda’da yaşayan Jong ailesinin 12 yaşındaki üyesi genç kızın paylaştığı bir fotoğraf, Sexting akımının bireyler üzerindeki etkisinin ne kadar ciddi boyutlara ulaştığını bir kez daha göstermiş oldu. Ortaokul öğrencisi kız, banyodan çıkıp havlusuyla sarındıktan sonra çektiği fotoğrafı okuldaki yakın bir arkadaşına gönderdi. Havlunun sıyrılan bölümünde göğsünün bir kısmının göründüğü kız, bu fotoğraf üzerinden arkadaşıyla uzun süre ‘geyik muhabbeti’ yapmış. Fakat kavga eden bu iki arkadaşın arası açılmış ve kavga ettiği arkadaşı fotoğrafı sosyal medya hesaplarında paylaşmış. Polise kadar yansıyan olay sonrası fotoğrafın yayılması durdurulamamış ve okulda alay konusu haline gelen kız, neredeyse intiharın eşiğine gelmiş.

Bu olay, aslında dünyanın her yerinde sıklıkla rastlanılan bir sorun. Sınıf arkadaşlarına çıplak fotoğraf gönderen kızlar, konser bileti alabilmek için webcam karşısında soyunan kız çocukları ve Facebook üzerinden ‘acaba tutturabilir miyim’ diyerek şansını deneyen pedofililer… Uzmanlar, sosyal medyanın dünya genelindeki tüm ergen çocuklar üzerinde en çok olumsuz etki yaratan platform olduğu görüşünde. 
 

 Çocuklar bu sorunun ne kadar farkında?

Sanal ortamdaki suçlar konusunda uzman olan Nienke Pennings ve Maaike Zalme’ye göre çocuklar, başlarına gelebilecek tehlikelerden habersiz. Özellikle Facebook profillerinin yeteri kadar koruma altında olmadığını söyleyen Pennings ve Zalme’ye göre bunu kontrol edebilmenin en kolay yolu, arkadaş listenizde olmayan bir kişiden hesabınızı kontrol etmesini istemek. Eğer fotoğraflarınıza ve sayfadaki iletilerinize ulaşabiliyorlarsa, profiliniz tam olarak koruma altında değil demektir. (Facebook’taki gizlilik ayarlarını tam olarak kullanmayan ya da kullanmasını bilmeyen kullanıcılar için söylenmiş bir cümle olduğunu düşünüyorum, yoksa bu sorun basit bir ayarla çözülebilir)
 

 Sosyal medyadaki en büyük sorun Sexting

Sosyal medyayı kullanan çocuklar ve gençler arasındaki en büyük problem ise mesajlaşmak anlamındaki ‘texting’ ile birleştirilerek üretilen ve ‘sexting’ olarak tarif edilen sosyal medya üzerinden cinsel içerikli fotoğraf ve bilgi paylaşımı. Yalnızca Facebook için geçerli olmayan Texting, Snapchat, Twitter ve WhatsApp’ta da oldukça yaygın. Pennings’e göre eskiden ebeveynlere yakalanma korkusuyla kuytu köşelerde gizlice flört eden neslin yerini dijital platform üzerinde birbirlerine çıplak fotoğraflar atan gençler ve çocuklar almış durumda. Örneğin Hollandalı polislerin bir sınıfa yaptığı ziyarette "Kim şu anda futbol sahasında çırılçıplak koşmak ister?" şeklindeki sorduğu soruya bütün sınıftan gülüşmeler oluyor fakat kimse cesaret edip parmağını kaldırmıyor. Pennings bu durumu, "Durum tam da bu işte. Kimse bunu yapmaz. Ama sosyal medyada çıplak fotoğrafınızı paylaşmak böyle bir şey" olarak yorumluyor.
 

 Çıplak fotoğraflar paylaşmayın

Polislere göre yapılması gereken en önemli şey, sosyal medya platformları üzerinden çıplak fotoğraf paylaşmamak. Uzmanlar, bir fotoğraf yanlışlıkla gönderilmişse dahi aile okul yönetimine ya da polise bilgi verilmesi gerektiğini belirtiyor. Polis memuru Zalme, olayın yalnızca sosyal medyayla sınırlı kalmadığını, webcam önünde ya da internet üzerindeki birçok oyunda kız çocuklarının seks konusunda yönlendirilmeye çalışıldığını belirtiyor. Pedofililerin de hedefinde olan kız çocuklarıyla ilgili son olarak şu yapılıyor: "Karşınızdaki kişi ne kadar hoş ve sempatik olursa olsun, ekranın arkasındaki gerçek halini bilemezsiniz. Sanal dünya ile gerçek dünyayı asla birbirine karıştırmayın. Çünkü ikisi çok farklı."
8
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
0
0
0