Kuzey Kore'de Instagram Engellendi

0
0
0
0
0
Kuzey Kore'de Instagram Engellendi
Neredeyse tam bir kapalı kutu olan ve hatta sürpriz yumurta olan ülke Kuzey Kore, askeri diktatörlükle yönetilen az sayıdaki ülkeden biri. Kim Jong-un yönetimindeki ülke basın ile internete uygulanan sansür ve baskıya son olarak Instagram yasağını ekledi.
Haber organlarının kaynak olarak çok sık baş vurduğu kanallardan biri olan Instagram’ı kara listeye alınmış olan internet sitelerinin arasında gösteren Kuzey Kore, zararlı içerik barındırdığı gerekçesi ile halkın Instagram’a erişimini engelledi.

Çoğu kişi masaüstü ya da mobil cihazından Instagram’a erişemediğini, fotoğraf paylaşamadığını ya da profil görüntüleyemediğini belirtirken ülkede bazı mobil kullanıcıların erişimi sürdürebildiği ortaya çıktı. (Türk’tür onlar)

Henüz Kim Jong Başkan’ın Instagram’ı neden ülkenin erişilemeyenlerini barındırdığı kara listesine aldığı bilinmiyor; ama çok da altını deşmemek lazım, adam sonuçta diktatör, kafası atmıştır, iki resim beğenmemiştir, yasaklamıştır. (sansürü desteklediğimizden değil elbette; ama baktığında adam diktatör yani)

Söylenen gerekçeler arasında ülkenin Pyongyang kentinde gerçekleşen otel yangının görüntülerinin sosyal medyadan yayılması bulunuyor.

Diğer taraftan dış dünyaya açılmaktan çok hoşnut olmayan ve bir korku imparatorluğu kurup ülke içinde at koşturmaktan hoşlanan Kim Jong-un’un son dönemde ülkeye gelen tur rehberlerinin ve gazetecilerin de kendi Instagram hesaplarında paylaştıkları resimlerin yasaklanmaya götürdüğü de söylentiler arasında.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0