Kuzey Kore, Dünyadan Farklı Kendi Zaman Dilimini Kullanacak!

2
0
0
0
0
Kuzey Kore, saatleri dünyanın kullandığı standart saat diliminden 30 dakika gerisine alarak kendi zaman dilimini oluşturacak.
Kendilerine özgü gelenekleriyle ve özellikle uyguladığı yasaklarla diğer ülkelere göre yeri her zaman ayrı olan Kuzey Kore, yine çok konuşulacak bir uygulamayı başlatmak üzere. Kore’deki resmi haber ajanslarından gelen bilgilere göre Kuzey Kore, uygulamayı 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın işgalinden (15 Ağustos 1945) kurtulmalarının 70. yıl dönümünden itibaren başlatacak.

Japonya sömürgesi döneminden kalan son izlerin de Pyongyang Saat Dilimi’yle sökülüp atılacağına işaret eden haberlerde, "Kötülük peşindeki Japon emperyalistleri, 5 bin yıllık tarihi ve kültürüyle Kore toprağını acımasızca ayaklar altına alıp Kore halkını yok etmek için eşi görülmemiş bir siyaset izlerken bizi kendi zaman dilimimizden bile mahrum bırakarak affedilmez suçlar işledi" ifadeleri kullanıldı. 

Kore’nin diğer yarısı Güney Kore’den ise bunun bazı sorunlara yol açabileceğini açıkladı. Güney Kore Birleşme Bakanlığı Sözcüsü Jeong Joon-hee, alınan bu kararın sınır kasabası Kaesong’daki sanayi bölgesinde ufak karışıklıklara yol açabileceğini belirtti.Kuzey Kore’nin kullanacağı bu saat dilimi, 1908 yılından itibaren Kore Yarımadası’nda kabul edilmişti. Kuzey Kore, Güney Kore ve Japonya’da ortak olarak kullanılan saat dilimi, Japonya’nın Kore Yarımadası’nı 1910’dan 1945’e kadar işgali sırasında uygulanmaya başlamıştı. Güney Kore ise uluslararası zaman dilimine daha uygun olması sebebiyle Japonya’yla aynı saat dilimini kullanacağını açıkladı.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0