Lady Gaga'dan Bruno Mars'a, Binlerce Ünlü YouTube'dan Şikayetçi Oldu!

0
0
0
0
0
YouTube'un başı dünyaca ünlü yıldızlarla dertte. Telif hakkı problemi giderek büyüyor.
İnternetin ve sosyal medyanın kullanımındaki yaygınlık dünya çapında artmış durumda ve artık ne radyo, ne televizyon -hatta kimi zaman ne de sinema- internet aleminin yanına yaklaşamaz oldu.

Çünkü onların sunduğu her şey artık internet aleminde. YouTube ve Spofity gibi platformlar radyonun ve televizyonun sunduğu şeyleri çok daha kapsamlı olarak size sunuyor. Ancak, bu durumdan sanatçılar pek de memnun değil.

İçlerinde Lady Gaga'dan Maroon 5 grubuna kadar binlerce dünya çapında önemli yıldızın bulunduğu sanatçılar topluluğu, Avrupa Birliği'ne bir mektup yazarak başta YouTube olmak üzere benzer platformlardan şikayetçi oldu. Avrupa müzik sektörünün sürdürülebilir geleceğinin güvenliğini sağlamak başlıklı bir mektup yazan ve bu mektubu imzalayan sanatçılar, bu konuda özellikle YouTube'u hedef göstermekte.Hepinizin bildiği gibi YouTube tüm kullanıcılarına video yükleme özgürlüğü sunan bir platform. Ancak bu durum, istediğiniz videoyu yükleyebilmeniz anlamını taşımıyor. Yani telif hakkı her zaman ensenizde oluyor. Tabi bu kural rahatlıkla suistimal edilebiliyor. Örneğin bir şarkıyı YouTube'da aradığınızda 2-3 sayfa boyunca farklı kullanıcıların farklı videolar ile o şarkıyı sunduğunu farkedersiniz.

Bu durum da sanatçıları zorda bırakıyor zira artık ne radyodan, ne de televizyondan eskisi gibi para kazanamıyorlar. İş sosyal medyaya gelince de YouTube tarzı platformlar önlerine taş koyuyor. En azından sanatçıların iddia ettiği şey bu şekilde.

İşte bu konuda AB'ye yazdıkları mektup ile şikayetçi olan sanatçılar, AB Komisyonundan telif hakkı yasasını gözden geçirmelerini ve daha fazla mağdur olmayacakları yeni bir düzenleme yapılmasını talep ettiler. Bir diğer yandan, YouTube cephesi adına açıklama yapan YouTube Ürün Müdürü Neal Mohan, müzik dünyasının YouTube'dan elde ettiği gelirin yarısını, yine YouTube'a sağlayanın kullanıcıları tarafından yüklenen videolar olduğunu söylemekte.Yani Mohan'ın demek istediği kısaca şu: ''millet o videoları yüklemese biz para kazanamayız size de ciddi rakamlarda ödeme yapamayız''. Buradaki 'ciddi ödeme' konusu da oldukça önemli zira YouTube, müzik endüstrisine 3 milyar dolardan fazla para ödediğini ve bu rakamın her geçen gün arttığını bildirmekte.

AB'ye verilen şikayet mektubunda Lady Gaga, Maroon 5, ABBA, deadmau5, Duran Duran, Elton John, Ed Sheeran, Bruno Mars, Chistina Aguilera, Calvin Harris ve David Guetta gibi isimlerin yanı sıra önemli söz yazarları ve müzik sektörünün önemli isimleri de bulunmakta. Aynı topluluk, benzer bir mektubu bu yılın başında Amerika'ya da sunmuştu.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0