Lexus Gerçekten Uçan Kaykay Üretti

3
0
0
0
0
Lexus Gerçekten Uçan Kaykay Üretti
Mesele uçan kaykay (Hoverboard) olunca benim gibi 90’lı yılları tüm bilinci ile görmüş, Geleceğe Dönüş serisini ağzı açık izlemiş olan herkesin gözleri nemli nemli, tüyleri diken diken  olur.
Geçtiğimiz yıl, filmin emektar oyuncusu, Dr Emmett Brown rolünde oynayan Christopher Lloyd’u da kötü amaçlarına alet ederek çektikleri video ile gerçekten bir uçan kaykay yaptıklarını söyleyen bir grup insan, benim gibi düşünenlerin hayallerini yıkmış, adeta düşleri ile oynamıştı. (resmen örselenmiş hissettik; neyse)

Bu yıl ise benzer bir gelişme Lexus adlı otomotiv şirketinden geldi; ancak bu seferki alet sadece görsel efektten ibaret değil; Lexus gerçekten şu an çalışan ve gerçekten uçan bir kaykay üretmiş.

Her ne kadar firma yetkilileri uçan kaykay konusunda ağızları mühürlüymüş gibi davransa da elde edilen bilgilere göre şirketin İngiltere ve Almanya’daki ofislerinde 18 aydır geliştirilmekte olan hoverboard, şu anda Barcelona’da bir tesiste profesyonel bir kaykaycı tarafından test ediliyor. Sürüşünün ise tamamıyla farklı bir tecrübe olduğu söyleniyor. (Bu sefer gerçekten yaptılar galiba lan)

Yıllar içinde pek çok uçan oyuncak gördük, bunların kimisi sadece görsel efekt çıktı, kimisi ise gerçekten uçabilen; ancak özel bir zemine ve özel koşullara ihtiyaç duyan oyuncaklar oldu.
 

Temelde manyetizma ile işleyen bu sistemlerde üzerine yüklediğiniz ağırlığı artırmak için daha soğuk ve daha güçlü mıknatıslara ihtiyaç duyuyorsunuz ki Lexus bu sorunu sıvı nitrojen, süper iletkenler ve doğal mıknatıslar ile çözdüğünü söylüyor. (inanmak istiyorum; ama bir şey beni alıkoyuyor)

Her şeyin çok gerçek göründüğü ve şu an test aşamasında olduklarını da söyledikleri uçan kaykay, gerçekten videoda göründüğü gibi beton zeminde işe yarayan yepyeni bir şey mi; yoksa zaten var olan ve özel bir zeminde manyetizma sayesinde uçabilen bir oyuncak mı bunu zaman ve Lexus’un dahasının sözünü verdiği videolar gösterecek.

(Hadi ama! 2015’teyiz, tam da Marty’nin geleceğinde, 3 boyutlu sinema yaygın, kıyafetlerimiz ve saatlerimiz akıllanıyor, belki kendini kurutan ve her bedene tam oturan kıyafetlerimiz yok ama uçan kaykayı istiyoruz. O hoverboard buraya gelecek!)
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0