Li-Fi, Wi-Fi’dan 100 Kat Daha Hızlı Olacak!

0
0
0
0
0
Radyo dalgaları yerine görünür ışık tayfının kullanılarak verilerin iletilmesini sağlayan Li-Fi, Wi-Fi’a göre 100 kat daha hızlı internet erişimi sağladı.
İngilizcedeki ışık sözcüğüne vurgu yapılarak  Li-Fi adının verildiği bu yöntem, ilk olarak Estonya’nın başkenti Tallinn’de test edildi. Testi yapan Velmenni firması, Li-Fi’a uygun hale getirilen bir ampülle saniyede 1 gigabit hızına ulaşmayı başardı.

Bir LED lambasına benzer ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve foto dedektörle ortaya çıkarılan bu sistemle teorik olarak 224 Gbps’e kadar erişim hızı sağlayabileceklerini belirten Velmenni yöneticilerinden Deepak Solanki, bu teknolojiye 3-4 yıl içerisinde ulaşabileceklerini belirtti.

Edinburgh Üniversitesi profesörlerinden Harald Haas, Li-Fi deneyimini ilk olarak 2011 yılındaki bir konferansta kullanmıştı. Haas, internet üzerinden yaklaşık 2 milyon kez izlenen TED konferansı sırasında milyarlarca ampülün kablosuz erişim alanları yaratabileceğinden bahsetmişti.Li-Fi’ın en büyük avantajı, Wi-Fi gibi diğer gibi sinyalleri etkilemeyecek olması. Bu sayede uçak gibi sinyallerin karışma ihtimalinin bulunduğu alanlarda da rahatlıkla kullanılabiliyor olması. En büyük dezavantajı ise güneş ışınlarının Li-Fi’a  zarar vermesi sebebiyle teknolojinin açık alanda kullanılamıyor olması. Ayrıca Li-Fi’daki sinyaller, duvarın karşı tarafına da geçemiyor. Bu yüzden ilk etapta Wi-Fi ağlarının desteklendiği yerlerde ya da hastane gibi Wi-Fi kullanımının çok güvenli olmadığı alanlarda kullanılması bekleniyor.


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0