LTE Nedir?

1
0
0
0
0
LTE Nedir?
Ülkemize gelen ya da Turkcell’in T50 ve Vodafone’un Smart 4 modeli gibi “yerli üretim” telefonlar ile adını daha sık duymaya başladığımız LTE teknolojisini, açıklamalarımızda ya da incelemelerimizde 4G diye adlandırıp geçiyoruz. Peki, nedir bu LTE?
Ülkemize gelen ya da Turkcell’in T50 ve Vodafone’un Smart 4 modeli gibi “yerli üretim” telefonlar ile adını daha sık duymaya başladığımız LTE teknolojisini, açıklamalarımızda ya da incelemelerimizde 4G diye adlandırıp geçiyoruz. Peki, nedir bu LTE?

Kısaltmanın açılımı olarak Long-Term Evolution, yani uzun süreçli evrim olarak geçen LTE bir kablosuz genişbant teknolojisi ve hücresel veri transferi prensibine dayalı cihazları yani tablet ve telefonlarımızın internet bağlantı hızını artırmak amacıyla kullanılıyor. 

Hhücresel iletimin standartlarını oldukça yükseklere taşıdığı ve bir önceki bağlantı hızı olan 3üncü nesil bağlantıdan çok daha hızlı olduğu için iletişim teknolojisinde 4G, yani 4üncü nesil adıyla anılıyor.

LTE 2G ya da 3G gibi bağlantıların aksine, tamamen IP tabanlıdır ve IP tabanlı bağlantının (bildiğin evinizdeki internet) yapabildiği her işi yapar. Hızı ise 3G ile  kıyaslanamayacak kadar olan LTE teknolojisi bazı test bağlantılarında 300 megabite kadar çıkmış olsa da genel kullanım için 5 ile 12 mbps yaygın olarak alınabilmektedir. (ama elbette operatöre bağlı sistemlerde ne kadarına izin verilirse o kadarını kullanabiliyoruz; hatta Türkiye’de henüz kullanamıyoruz bile)

 LTE ve 4G Aynı Şey midir?

Aslında bu soruyu LTE bir 4. nesil iletişim protokolü müdür şeklinde sormak daha uygun olur. Nitekim WiMax ve HSPA+ gibi 4üncü nesil iletişim teknolojileri ile birlikte 4G olarak anılan LTE, Uluslararası Telekomünkasyon Birliği tarafından 2010 yılında 4G’nin tanımının değiştirilmesi ile bu şekilde anılmaya başlamıştır.
Bazı sektör uzmanları ise LTE’nin 5G olarak adlandırılması gerektiğini düşünmektedirler.

Kısacası LTE ve 4G aslında aynı şey olmamakla birlikte birbirlerini kapsayan teknolojilerdir ve bu nedenle aynı çatıda anılırlar.

 LTE Bağlantı Ne Kadar Hızlıdır?

LTE bağlantı kullanıcılarının hızları hizmet sağlayıcılarının sunduğu bağlantıya ve o anki veri trafiğine bağlı olmakla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama LTE bağlantıda indirme hızı 5 ile 50 mbps arasında değişmektedir. Teorik olarak LTE ile yapılabilecek veri transferi ise 300mbps hıza çıkabilir.

 Hangi Cihazlar LTE Destekler?

Ülkemizde bağlantı hizmeti sunulmadığı için LTE modelleri bulmak zor olsa da (yurtdışından getirenler var) 2010 yılından itibaren bazı telefon ve tabletlerde, son dönemde ise üst - orta sınıf telefon ve tabletlerin hemen hepsinde LTE bağlantı desteği mevcuttur. Ayrıca mobil internet erişim cihazları (router) da bazı modellerinde LTE desteği sunmaktadır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar üreticileri ise henüz LTE destekli cihazlar sunmamıştır.

 LTE Telefon veya Tabletin Batarya Ömrünü Kısaltır mı?

“3G bile açıkken telefon bataryayı emiyor” diye düşünüp LTE’nin daha fazla enerji tükettiğini düşünecek olursanız yanılırsınız. LTE bağlantı, 3G’den daha fazla enerji tüketmez. Ne var ki; bir noktada birden fazla bağlantı imkanı varsa ve telefon sürekli bir bağlantı noktasından diğerine geçip kaynak değiştiriyorsa ya da sinyal çok zayıfsa ve telefonunuz bağlantıyı stabil kılmak için daha fazla enerji harcıyorsa bataryanızın eridiğini gözlemleyebilirsiniz.

 LTE Bağlantı Güvenli mi?

IP tabanlı bir bağlantı olduğu için IP sistemi ne kadar güvenli ise o kadar güvenlidir LTE; ayrıca kendi veri trafiğini güvence altına almak için birkaç geliştirmeyi de barındırır.

 LTE Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

İşte herkesin sorduğu ve merak ettiği soru! Türkcell’in T50 modelinin tanıtımı Kıbrıs’ta yapılmıştı; zira KKTC’de LTE bağlantı mevcut ve altyapı çalışmalarını Türkcell yapmış. Ayrıca Vodafone’un da Avrupa’da LTE sağlayıcılarından olduğunu biliyoruz.

Her iki operatörün de bu hizmeti verdiğini ve LTE destekli telefonlarını Türkiye’ye getirdikleri düşünülürse (T50’nin Türkiye modellerinde yok LTE) yakın bir gelecekte biz de Long Term Evolution bağlantı ile tanışacağız.

Ayrıca geçtiğimiz yıl bir etkinlikte Türkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv’e de aynı soruyu yönelttik ki kendisini buradan izleyebilirsiniz. ([SPOILER ALERT] 2015 sonu)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0