Mahkemelerin Facebook Verilerini İnceleme Oranı Artıyor!

0
0
0
0
0
Herkes tarafından kullanılmaya başlanmasıyla sosyal paylaşım platformu verilerinin davalarda kendilerine yer bulma oranları artıyor.
Facebook dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal paylaşım platformu olmasının yanı sıra en güvensizlerinden de birisi. Hiçbir şekilde kullanıcı verisinin gizliliğini garanti etmeyen Facebook, bu verileri yeri geldiği zamanlarda mahkemelerle de paylaşmaktan çekinmiyor. Herhangi bir konuda sizin Facebook verilerinize yasal olarak erişim hakkı elde eden birisi, Facebook tarafından da haklı sayılıyor ve verilerinizi siz istemesenizde bu kişiyle paylaşılıyor. 

Son zamanlarda Facebook'un davalarda kullanım oranı oldukça arttı. Bütün verilerini mahkeme kararıyla kullanıma sunabilen Facebook, kişisel davalarda bile bu verilerin paylaşımını gerçekleştiriyor. Bu nedenlerle neredeyse ilk kurulduğu tarihlerden beri şikayetçi olunan Facebook, bu yıl sadece Amerika'da bulunan mahkemelere %23 daha fazla veri verdi. Bu verilerin paylaşılması demek, Facebook'ta yaptığınız herşeyin aslında resmi birer işlem olduğu anlamına geliyor.Hükümetler tarafından birçok olayda veri kullanımı talebinde bulunuluyor. Geçtiğimiz senelerde yaşanan olaylarda ülkemizde de yaşanan bu durum sonrasında Facebook, bazı vatandaşlarımızın verilerini paylaşmış ve böylece kişilerin gizliliğini ihlal etmişti. Facebook'un hükümetlerle veri paylaşma oranı, geçen yıla oranla bu sene artarak %79.85 oranına kadar çıktı. Yani Facebook'tan veri talebinde bulunan 5 hükümetten 4 tanesi istediğine ulaşabiliyor.

Bu oranlar günden güne artıyor. Bu gibi olaylar nedeniyle Facebook kullanırken iki kere düşünmenizi, "sadece internet" deyip geçmemenizi öneririm.

Kaynak: TechCrunch 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0