Malum Ortamlardan İndirme Yapılan PC'nin IP Adresi Suçun Kanıtı Olmayacak!

0
0
0
0
0
Amerika Birleşik Devletleri'nde Torrent kullanımından mahkemeye çıkan şahıs IP adresin yeterli bir delil olmadığından suçlu gösterilmedi.
Bildiğiniz gibi ülkemizde fazlasıyla kullanılan malum ortamlar, aslında yasadışı bir işlem olmakta. Net bir şekilde indirilen filmler, oyunlar ve müzikler için telif hakkı ihlali anlamına gelen Torrent vb. durumlarda eğer telif hakkı sahibi size şikayetçi olması durumunda suçlu durumuna düşersiniz.

Bunu son zamanlarda Digitürk'ün Game of Thrones için yaptığını, ya da daha önce internette farklı sitelerden yayınlanan Lig TV'lerden görmüştük. Aynı zamnada hackerlar için de yapılan yakalama yöntemi ise her bilgisayarın kendine özel bir IP adrese sahip olmasından kaynaklanıyor. Yetkililer yasa dışı işi yapan IP adresi bulup, sahibini suçlu bularak o bilgisayardan yapılan illegal iş sebebiyle hüküm giydirmekte.Fakat bu sefer oldukça farklı bir durum yaşandı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletine bağlı Dayton kentinin Oregon bölgesinde yapılan mahkemede hakim Thomas Gonzales adlı sanığı suçsuz buldu. Mahkemeye çıkarılan iddiada Adam Sandler'ın The Cobbler (Şans Ayağıma Geldi) adlı filmini torrrent'en indirdiği gerekçesiyle yargılanacaktı. Fakat hakim Stacie Beckerman IP adresin yeterli bir delil olmadığını, indirilen bilgisayarın sahibinin Gonzales olmasına rağmen dirket olarak onun indirdiğini göstermediğini söyledi.Her ne kadar teknik olarak doğru bir düşünce olsa da (kuzeni indirmiş olabilir mesela) tüm dünyada bener suçlarda ip adresi çözülen bilgisayarın sahibi cezalı durumuna düşmeye devam ediyor. Tabii bu karar ileride internet suçları bünyesinde bir değişiklik anlamına gelecek mi bilmiyoruz. Ancak ciddi manada düşünüldüğünde özellikle malum ortamlardan indirme ve çeşitli telif ihlallerinde IP adrese sahip bilgisayardan bu işi yapanın direkt olarak sahibi olma ihtimali yüksek olsa da kesin olmayacağının kabul edilmesi güzel bir gelişme olarak dikkat çekiyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0