12 Yaşındaki Bir Çocuk Bile Wi-Fi Ağınızı Hackleyebilir!

0
0
0
0
0
Güvenlik teknolojileri alanında dünyanın sayılı şirketlerinden olan F-Secure Güvenlik Birimleri’nin Genel Müdür Yardımcısı Samu Kontttinen, güvenlik konusunda önemli açıklamalar yaptı.
İstanbul’da düzenlenecek olan WEBİT Konferansı’na katılmak amacıyla ülkemize gelen F-Secure Güvenlik Birimleri Genel Müdür Yardımcısı Samu Konttinen, internet güvenliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Dünya genelinde güvenlik zaafiyetleri konusunda gelişmelerin her geçen gün daha da kötüye gittiğini söyleyen Konttinen, kötü niyetli yazılımların gün geçtikçe arttığını ve günde ortalama 300 bin bu tarz yazılımların türediğini belirtti.

Kendisine ‘kullanıcılar bireysel olarak bu tarz yazılımlara karşı kendilerini nasıl savunabilirler?’ şeklinde sorulan soruya da cevap veren Konttinen şu açıklamaları yaptı:

Bunun 3 temel şeyin yapılması gerekiyor. İlk önce bütün cihazlara iyi bir antivirüs programı yüklemeniz gerekiyor. Bu, güvenliği sağlamanın olmazsa olmazlarından bir tanesi. İkincisi ise online hizmetleri kullanırken dikkatli olmak. En büyük risklerden bir tanesi, online hizmetlerin hepsinde aynı şifrelerin kullanılıyor olması. Bu yüzden her hizmet için farklı şifreler kullanmalısınız. Son olarak gizlilik konusundaki tüm verilerden faydalanmak. F-Secure olarak iki ana ürün kategorimiz bulunuyor. Bunlardan ilki Safe. Bu program, sizi truva atları dahil tüm saldırılara karşı güvende kalmanızı sağlar. İkincisi ise F-Secure Freedome. Bu programın amacı ise sizi virüslerden korumak değil internetteki gizliliğinizi sağlamak.Wi-Fi kullanımıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Konttinen, bununla ilgili şunları söyledi:

Wi-Fi artık herkes tarafından kullanılıyor fakat şu unutuluyor: Bunlar genelde açık ağlar, dolayısıyla koruma altında olmuyorlar. Dolayısıyla hacklenmeleri de oldukça basit. YouTube’da ‘bir ağı nasıl hacklerim?’ diye bir aratma yapsanız karşınıza binlerce video çıkar. 12 yaşındaki bir çocuk bile bu videolardan gördüklerini yapıp Wi-Fi ağlarını hackleyebilir. Bu yolla ağa ulaşanlar, o ağdaki bilgilere de ulaşabiliyor. Online bankacılık anında girdiğiniz tüm şifrelerinize ve kişisel bilgilerinize bu şekilde ulaşılabiliyor.

Bunun sorunun çözümüyle ilgili şirketlerinin sunduğu ürünlerin oldukça güçlü olduğunu söyleyen Konttinen, Wi-Fi ağınız şifrelenmiş olsa bile internet üzerindeki verilerin ve hareketlerin program tarafından şifrelendiğini, bu sayede hackleyen kişinin verilerinize ulaşamadığını belirtti.

Kaynak: Hürriyet
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0