Memex, Derin Web'e Darbe Vurmaya Hazırlanıyor

1
0
0
0
0
DARPA (Amerikan hükümeti savunma ajansı) arama motorları tarafından endekslenmeyen ve ürkütücü bir kapasiteyi sahip Derin Web için arama motoru geliştirmeye başladı. Memex isimli program Derin Web’in karanlık tarafını gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor. 
DARPA (Amerikan hükümeti savunma ajansı) arama motorları tarafından endekslenmeyen ve ürkütücü bir kapasiteyi sahip Derin Web için arama motoru geliştirmeye başladı. Memex isimli program Derin Web’in karanlık tarafını gün yüzüne çıkarmayı hedefliyor. 

Önceden de bilindiği gibi derin web’in takip edilememesi savunmadan istihbarat ajanslarına kadar birçok güvenlik birimini oldukça rahatsız ediyordu. The Silk Road davasını örnek gösterebileceğimiz olaylar zinciri mahkemeye taşınmış ve kurucusu Ross Ulbricht’in minimum 30 yılla yargılanmasına sebep olmuştu. Memex, illegal oluşumlara ve bu yoldan kazanç elde edilmesine karşı DARPA tarafından bir yıl önce duyurulmuş ve 3 ana alana odaklanacağı söylenmişti.Alan adı spesifik endeksleme, alan adı spesifik arama, DoD spesifik uygulamalar şeklinde sıralanan ana alanları içeren ve açık olmayan bilgilere erişmeyi reddeden Memex, aradan bir yıl geçmesinin ardından ilk demosunu geçtiğimiz günlerde yayımladı. Memex Program direktörü Chris White, programın Derin Web’teki TOR ağının (anonim ağ) saklı servislerini deşifre edeceğini ve Google gibi arama motorları için görünmez olan bu içerikleri bulan, erişime açan ve endeksleyen otomatik bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti.Memex’in şu anda New York Polis Departmanı tarafından ilgili suçları takip etmekte kullanılıyor. Gelen bilgilere göre, ABD savunma ajansı, aynı zamanda IŞİD terör örgütünü izlemek içinde Memex’e başvurmuş. Karanlık ticarete darbe vurmak isteyen Amerika hükümetinin bu konudaki çalışmaları devam edecek gibi görünüyor. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0