• Anasayfa
  • İnternet
  • Indiegogo'dan Aldığı Bağışla Silikon Vadisi'ne Giden Mert Erdir'in Projesi Belli Oldu!

Indiegogo'dan Aldığı Bağışla Silikon Vadisi'ne Giden Mert Erdir'in Projesi Belli Oldu!

0
0
0
0
0
Daha önce ABD’deki yüksek konaklama maliyetleri sebebiyle Indiegogo üzerinden bağış toplayıp direkt olarak San Francisco’ya giden Mert Erdir’in asıl projesinin ne olduğu ortaya çıktı.
Mert Erdir’in ismini son zamanlarda çok sık duymaya başladık. Yıllar önce önce Apple’ın açığını bularak birçok haber sitesine konu olan Mert, sonrasında müthiş bir projesinin olduğunu, bunu geliştirebilmek ve San Francisco’daki Silikon Vadisi’ne gidebilmek için Indiegogo üzerinden bağış kampanyası başlatmıştı. Şimdilik istediklerini elde eden Mert’in sıradaki hedefi büyük projesini sonlandırmak.

Remember (hatırlamak) adındaki arama motoru projesinden bahseden Mert, Remember’ın diğer arama motorlarına göre biraz daha farklı olacağını ve ses, fotoğraf, not gibi arama yapılsa dahi güçlükle bulunabilecek içerikler arasından istenilen bilgilere ulaşılabileceğini söyledi.

Projesini biraz daha detaylı olacak şekilde anlatan Mert, "Sahip olduğun tüm dosyaları tek bir yerden arayabilmeni sağlayan akıllı bir arama motoru. Yani, tüm fotoğrafların, videoların, ses kayıtlarının, yedek dosyalarının, farklı uygulamalarda alınan notların, mesajlaşmaların, kısaca senin dijital olarak sahip olduğun her şeyin tek bir yerden bulabilmeni sağlayan bir arama motoru" şeklinde yaptıkları uygulamayı betimleyen Erdir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Resimler, videolar ve ses kayıtlarını içlerinde kimler var, neler var, nerede geçiyor, neler söyleniyor, söyleyenlerin duyguları gibi birçok farklı açıdan analiz edip basitçe aranabilir hale getiriyoruz. Mesajların ve notlarında da bahsedilen konuyu algılıyoruz, böylece aramak için dosyaların içinde geçen kelimelere sınırlanmıyorsun" dedi.Gizlilik konusuyla ilgili fikirlerini de açıklayan Mert, kullanıcıların Remember uygulamasıyla içeriklerini paylaşma konusunda inisiyatifin kendilerinde olduğunu belirterek, "Elbette Gizlilik konusu en önem verdiğimiz konulardan biri. Remember'ın dosyalar ile izleyeceği yolu kesin söylemek için şu an erken de olsa şu çok net. Analizler ya lokal olarak senin bilgisayarında yapılacak ya da bilgilerin end-to-end encryption (uçtan uca şifreleme) ile korunacak ve Remember olarak biz kullanıcılarımızın bilgilerine erişmeyeceğiz. Bununla beraber, yine yapay zeka sayesinde mümkün olan bir "Kişisel Filtre"miz olacak. Zira bilgisayarında "çok özel" dosyaların olabilir ve bunları da otomatik olarak algılayıp aramanın dışında bırakma imkanı sağlayacağız. Böylece kullanıcılarımız servisimizi kullanmak için gizliliklerinden feragat etmek zorunda kalmayacaklar” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0