• Anasayfa
  • İnternet
  • Microsoft, Kendilerini 200 Bin Dolar Zarara Uğratan Hackerla Dünyanın En Garip Anlaşmasını Yaptı

Microsoft, Kendilerini 200 Bin Dolar Zarara Uğratan Hackerla Dünyanın En Garip Anlaşmasını Yaptı

0
0
0
0
0
Yazılım şirketlerine ve telif sahiplerine verdiği zararlar yüzünden yüksek miktarda para cezası ödemeyle karşı karşıya kalan hackera bu zamana kadar ki en garip anlaşma önerisi geldi.
Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan 30 yaşındaki hacker Jakub F, aralarında Microsoft’un da bulunduğu birçok şirket ve telif sahibine yüz binlerce dolar zarar verdi. Microsoft, Jakub’u mahkemeye vermek yerine kendisiyle ilginç bir anlaşma yaptı. Buna göre Jakub’dan bilgisayar ve yazılım korsanlığı ile ilgili eğitici bir video çekmesi ve bu videonun iki ay içerisinde 200 bin izleyiciye ulaşmasını sağlaması istendi. Eğer bu rakama ulaşabilirse Microsoft, talep ettiği parayı almaktan vazgeçecekti.

Jakub, 22 Kasım tarihinde YouTube’a yüklediği video ile 5 gün içerisinde 400 binden fazla izlenme sayısına ulaştı ve böylece olası bir para cezası ödemekten kurtulmuş oldu. Eğer video beklenilen izlenme sayısına ulaşmasaydı Jakub Microsoft’a 250 bin dolar para ödemek zorunda kalacaktı.Jakub ‘Korsanlığımın hikayesi’ adıyla Çekçe hazırladığı videoda "Yaptığımın bir suç olduğunu bilmiyordum. Bunun büyük şirketlere zarar vereceğini de. Büyük firmalar için çok küçük bir balık olduğumu düşündüm" diyor. Ayrıca yazılım korsanlığını para yerine eğlenmek için yaptığını söyleyen Jakub, yazılım korsanlığı yapan diğer kişilere uyarıda bulunuyor. Söz konusu videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz. (bana kalırsa Çekçe bilmiyor olmanız çok önemli değil, oturma şekli ve yüz ifadesi çok şey anlatıyor zaten)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0