• Anasayfa
  • İnternet
  • Microsoft Spartan'ın Cortana Özelliği ile Tanıtım Videosu Yayınlandı

Microsoft Spartan'ın Cortana Özelliği ile Tanıtım Videosu Yayınlandı

0
0
0
0
0
Hepimizin korkulu rüyası olan, ''daha düzgünü ne zaman gelecek?'' diye beklediğimiz Internet Explorer'ın yeni varisi belli olmuştu. Microsoft tarafından ''Spartan'' gibi gaz bir isimle tanıtılan yeni web tarayıcısı hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor.
Bu haberimizde de bahsettiğimiz gibi Microsoft'un yeni web tarayıcısında Cortana desteği olacağını söylemiştik. Dün WinBeta tarafından yayınlanan videoda da Spartan'ın bu özelliği tanıtılmış.  

Microsoft Ocak ayında Windows 10'u tanıtırken, Internet Explorer'ın varisi olan yeni web tarayıcısının hakkında küçük de olsa bir bilgilendirme yapmıştı.

Şuan için Microsoft teknolojilerinin üretim merkezi olan Redmond kasabası dışında bir yerde kullanımını görmediğimiz Spartan'ın Cortana, Inking Support ve sekme gruplandırma gibi özellikleri olacağı kesinleşti.


Cortana entegrasyonu sayesinde uçuşlar, otel rezervasyonları, kargo takipleri gibi detaylı bilgilere sadece arama çubuğuna yazacağınız kelimeler ile doğrudan ulaşabileceksiniz. Örneğin ''ask Cortana'' arama özelliği ile arama çubuğuna ''American Airlines'' yazdığınızda (sesli komut desteği de bulunmakta), Spartan otomatik olarak kullanıcıya tüm uçak durumları ve fiyatları hakkında detaylı bilgi sunacak.

Yada videoda da göreceğiniz gibi ismini yazdığınız bir restaurant hakkında Cortana özelliğini kullanarak adres, telefon, mekanla ilgili fotoğraflar gibi şeylere ulaşabileceksiniz.Cortana, Spartan ile tamamen iç içe olacak yani önceden Internet Explorer'da Bing ne ise Spartan'da da Cortana o olacak. Bu sayede erişim kolaylığı bir üst seviyeye çıkacak. 

Inking Support özelliği ise özellikle tablet ve dokunmaktik cihazlar için geliştirilmiş. Tablet yada bilgisayarınızın özel kalemi ile internet sayfaları üzerine notlar alabilir ve bu sayfaları arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Microsoft'un OneDrive bulut sistemi sayesinde de tüm bu paylaşımlarınız depolanabilecek.

Spartan'ın kullanıcılarına sunacağı bir diğer özellik de sekmeleri kişisel olacak şekilde gruplandırmanızı sağlayacak. Örneğin sürekli olarak kullandığınız sekmeleri ''iş'' yada ''kişisel sekmeler'' tarzında farklı gruplarda toplayıp sekmelerinize erişim ve kullanım açısından daha sağlıklı bir ulaşıma sahip olacaksınız.
 


Microsoft'un yeni web tarayıcısı Spartan'ın bu ayın sonuna kadar tüm özellikleri ile tanıtılmış olmasını bekliyoruz. Bilgiler elimize ulaşdıkça sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0