Microsoft'a Operadan Cevap: "Doğruları Göstersenize Oğlum!"

1
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un yaptığı teste Opera'dan yanıt gecikmedi.

Bildiğiniz gibi bizim yıllarımızı çalan Internet Explorer diye bir tarayıcı vardı. Artık abisine göre çok daha iyi, hatta boynuzun kulağı geçmesinin kat be kat fazlası bir hal ile gelen Microsoft Edge, artık firmanın yüz karası değil, yüz akı olarak coşturmakta.

Tabii Microsoft artık beklenilen güzel tarayıcısını da öve öve bitirememek için bir test yayınlamış, genel kullanım olarak kabul gören Chrome'u gömen bir test yayınlamıştı. Burada görebileceğiniz haberde Microsoft Surface Book üzerinde yapılan batarya testinde Chrome'un batarya süresi sadece 4 saat iken Edge 7.5 saat, Opera ise tasarruf modunda 6.5 saat süre tanıyabiliyordu.Fakat bu durumun üzerinden daha geçmeden Google'dan beklenen yanıttan önce Opera kanadından bir cevap geldi. Microsoft'un yaptığı testin doğru olmadığını ve hatalı olduğunu iddia eden Opera, kendisi de bir test yapmış. Belli sürelerde popüler ziyaret edilen sitelerin döndürüldüğü bir sistem ile testini gerçekleştiren Opera, Microsoft'un verdiği saatlere göre daha düşük ve daha gerçekçi veriler elde etmiş.Opera'ya göre ise yukarıda da görebileceğiniz gibi kendi tarayıcısı batarya tasarrufu modunda 3 saat 55 dakika gidebilirken Microsoft Edge ise oldukça yakın bir değer ile 3 saat 12 dakika boyunca gidebiliyor. Chrome ise yine en fazla batarya sömüren tarayıcı olarak sadece 2 saat 54 dakika dayanabilmiş.

Windows 10 64-bit sürümünde testlerin yapıldığını belirten Opera, her tarayıcının da son sürümünü kullandığını belirtmiş. Yani şartlar eşit olduğu vurgulanıyor. Fakat Opera'nın bu makalesinin (burada) ardından Microsoft cephesinden Edge'in program menajeri olan Kyle Pflug ise "Maalesef Opera'nın testinde şartlar eşit değil. Opera kendi testinde normalde kapalı olan AdBlock'u açarak kendine avantaj sağlamış. Çünkü AdBlock ile engellenen veriler ile Edge ve Chrome'da render edilen ve yüklenen veriler ile Opera'nın bir olmuyor." şeklinde testin adaletsiz olduğu cevabı geldi.

Ancak herşeye rağmen testlerde sürekli en kötüsü olarak gösterilen Chrome tarafının hala sessiz olması da bir garip. Adamlar kabullendi galiba..

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0