• Anasayfa
  • İnternet
  • Dirseğindeki Mıknatıs Sayesinde Dünyadaki Tüm Depremleri Anında Hisseden Kadın

Dirseğindeki Mıknatıs Sayesinde Dünyadaki Tüm Depremleri Anında Hisseden Kadın

1
0
0
0
0
30 yaşındaki İspanyalı Moon Ribas, dirseğine enjekte edilen bir mıknatıs sayesinde dünyadaki tüm depremleri eş zamanlı olarak hissedebiliyor.
Moon Ribas bir ‘cyborg’, yani yarı insan yarı makine. Depremleri eş zamanlı olarak hisseden bu gizemli kadında elbette süpersonik güçler bulunmuyor. Dirseğinin kıvrıldığı yerde minik bir mıknatıs bulunan kadın, bu sayede dünyanın her neresinde olursa olsun depremleri o an hissedebiliyor.

İlk etapta Ribas’ın koluna mıknatısın bir rahatsızlıktan dolayı yerleştirildiğini düşünmüş olabilirsiniz fakat sandığınız gibi değil. Ribas bu mıknatısı dans koreografilerinde kullandığını, hissettiği depremleri dansla bir araya getirdiğini söylüyor. Ribas'ın bir de Neil Harbisson adında bir ekip arkadaşı bulunuyor. Harbisson ise kafatasında renkleri algılayan bir antene sahip.Bunları dikkat çekmek ya da vücutlarında sırf değişiklik olsun diye yapmadıklarını söyleyen ikiliden Ribas, ‘Zihnimi değiştirebilmek için vücudumu değiştirdim’ diyor. Bu sayede kolunda hissettiği sarsıntıları dans koreografilerine dönüştürerek kendi sanatını gerçekleştiriyor.Ribas’ın kolunda bulunan mıknatıs, dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan jeolojik monitörlerden gelen sismik aktiviteleri toplayan özel bir akıllı telefon üzerinden verileri topluyor. Depremin büyüklüğüne göre Ribas’ın kolundaki sarsıntının şiddeti de o kadar büyük oluyor. “Geçtiğimiz yıl Nepal’de 7.8 şiddetinde gerçekleşen deprem, beni uykumdan uyandırmıştı. Çok tuhaf bir histi, sanki oradaydım’ diyen Ribas, depremde zarar gören insanlarla arasında bir bağ oluştuğunu söyleyerek ‘Bu sismik hareketler, benim için ikinci bir kalp atışına dönüştü’ dedi.

Kaynak: Hürriyet
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0