Mozilla Firefox'a "Konum Bilgisi Koruma Modu" Geliyor!

1
0
0
0
0
Mozilla Firefox, kullanıcılarının konumunun gizliliğini korumak amacıyla yeni bir mod getiriyor.
İnternet milyarlarca insan tarafından kullanılan Dünya'daki en büyük platform. Şu an neredeyse bütün işlemlerimizi halledebildiğimiz ve her geçen gün bunlara yenilerinin eklendiği bir platform. Bu işlemlere güvenlik gerektirenler de dahil tabi. Güvenlik gerekliliğinin bir nedeni de kullanıcıların kişisel ve işlem gizliliği.

Kişisel gizliliklerden belkide en önemlisi olan konum bilgisi, biz farketmesek de elektronik cihazlarımızın çoğunda gerçekleşiyor. Bu olay bir suç olsada kanıtlanmadığı sürece pek bir değeri yok. Bazen bir virüs, bazen de yazılımdaki bir açık aracılığıyla da gerçekleşebilen bu olay, çoğumuz için pek sorun yaratmasa da kişisel gizliliğin ihlal edildiğini düşününce rahatsız edici olabiliyor.Mozilla, bu ve bunun gibi sorunlara çözüm sunabilecek yeni bir mod ile karşımızda. Firefox internet tarayıcısında bulunacak olan bu yeni mod, kişinin gizliliğinin en üst seviyeye çıkartılması amacıyla yapılıyor. İnternette gezerken girdiğiniz sitelerin sizin konumunuzu görmesini engelleyecek bu mod, hiçbir türlü geçmiş bilgisi de tutmayacak. 

Google Chrome ve Opera gibi rakiplerinden çok daha güvenli olan Mozilla Firefox, kısacası bu yeni moduyla Chrome'da kullanılan "gizlilik modu"nu bir adım ileriye taşıyacak. Ayrıca bu mod sayesinde siteler sizden hiçbir şekilde konum bilgisi alamadığı için, karşınıza birden çıkan ve yanlışlıkla tıklanması olası olan reklamlar da engellenmiş olacak.Şu an mod Windows, Mac ve Linux işletim sistemi kullanıcıları için "Firefox Developer Edition" ismiyle kullanılabilir durumda. Yapımı bitmiş ancak test aşaması devam eden mod, yakın tarihte bütün kullanıcılara sunulacak.

Kaynak: TechCrunch
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0