Müzeler Oyun Konsollarına Yasal Olarak "Jailbreak" Yapabilir

0
0
0
0
0
Müzeler ile ilgili Amerika'dan bir haber var. Müzeye getirilen eski oyun konsollarına "jailbreak" yapılabilecek ve böylelikle çalışmayan oyun kalmayacak.
DMCA (Dünya Telif Hakları Örgütü) Amerika için geçtiğimiz günlerde önemli bir konuda karar aldı. Bildiğiniz gibi bir oyun geliştiricisi firma bir oyunu veya konsolu üretmeyi durdurduğu zaman içerisindeki dijital veriler sonsuza dek kayboluyordu. Dijital Haklar Yönetimi ise bu oyunların veya konsolların korunmasına tamamen karşı çıkıyordu ve bu yüzden yüzlerce dijital içerikler ortadan kalkıyordu.

Telif hakları yasasının değişmesiyle birlikte müzeler için bu sorun ortadan kalkmış oldu. Artık müzeler yasal olarak bir oyuna jaibreak müdahalesi yapabilir ve bunu araştırmalarında kullanabilir. Hemen aklımıza Türkiye'deki müzeler gelmesin. Bizim ülkemizde olan gezelim görelim dokunmayalım fotoğrafını çekmeyelim anlayışında bir müze oralarda yok.Müzeye üye olmanız takdirde oradaki araştırmaların bir parçası olabilirsiniz. Müzede günlerce araştırmanız için kalabilir veya ilgili bir parçayı müzeden ödünç alabilirsiniz. İşte Amerikada kullanıcıların dijital veriler ile ilgili araştırma yapmasını kolay hale getirmek için bu yasa çıkarıldı. Yani siz ihtiyacanız olması halinde müzeye gidip ordan Playstation 3 ödünç alabilirsiniz. Üstelik bu jailbreak yani kırılmış bir ps3. Bununla çeşitli oyunları test edebilirsiniz. Bu oyunların serverlarına erişebilirsiniz. Kısacası oyunla veya konsolla ilgili tüm verilere yasal olarak ulaşabilirsiniz. Amerika'da bu yasa gerçekten başarıyla işler ama şunu da söylemeden edemeyeceğim bizim ülkemizde böyle bir yasa çıkması halinde müzeler ziyaretçi rekoru kırar ve bu yasa yasal olmaktan çıkar. 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0