NASA’da Çalışan Ordulu Astrofizikçi: Dr. Umut Yıldız

22
3
2
2
0
Dünyanın en büyük uzay araştırma merkezi olan NASA’da, Ordulu astrofizikçi Dr. Umut Yıldız da görev alıyor.
1980 doğumlu olan Dr. Umut Yıldız, Ankara Üniversitesi Astronomi Uzay Bilimleri Bölümü mezunu. Buradan mezun olduktan sonra Hollanda’daki Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Yıldız, Leiden Üniversitesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra NASA’da çalışmaya başladı.

NASA’nın Kaliforniya eyaletindeki Jet Propulsion Laboratory bölümünde çalışan Umut Yıldız, hala aynı merkezin Mars Projesi’nde veri bilimcisi olarak çalışmalarına devam ediyor.

5 bin personel içerisindeki 4 Türk’ten bir tanesi olan Yıldız, iyi bir çalışmayla isteyen her Türk’ün bu tarz alanlarda kendisini gösterip çalışabileceğini söyledi.Çalıştığı alanla ilgili düşüncelerini açıklayan Umut Yıldız, son olarak şunları söyledi:

Türk insanının hiçbir eksiği yok. Sadece fırsatlar verilmiyor. Bir takım fırsatların verilmesi lazım. Ancak o zaman uluslararası alanda bilim yapabileceğiz. Ülkemizde ne yazık ki üniversiteye girme mantığı iş bulma mantığı oldu. Acaba bu bölümü bitirirsem bana iş var mı gibi bakılıyor. Biraz bunu bir kenara bırakarak hayallerinin peşinden koşabilmeli. En azından ben bunu yaptım. Hayallerimi takip ettim. Para kazanıp kazanmak pek umurumda değildi. Bu beni birçok ülkeye seyahat ettirdi. Çok büyük teleskoplarda çalışma imkanım oldu. Kısa vadede para kazanmayı düşünmek insanları hayallerinden vazgeçirebiliyor. Astronomi bölümünde kısa vadede para kazanmıyorsunuz. Ama daha sonra bu çalışmalarınızın uzun vade de karşılığını alacaksınız. Teknolojinin bütün sınırlarında dolaşacaksınız. Bilimin sınırlarında geziyorsanuz o sınırlardan biri de siz olacaksınız.
22
3
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
22
3
2
2
0