• Anasayfa
  • İnternet
  • NASA'dan Korkutan Açıklama: 4 Asteroid, Tsunami ve Depremlere Yol Açabilir

NASA'dan Korkutan Açıklama: 4 Asteroid, Tsunami ve Depremlere Yol Açabilir

0
0
0
0
0
NASA’dan gelen açıklamalara göre Dünya’ya teğet geçeceği belirtilen dört asteroidin olası bir durumda dünyaya çarpması sonucu deprem ve tsunamilerin oluşabileceği belirtildi.
NASA, önümüzdeki hafta Dünya’nın yakınından geçecek 4 farklı asteroidin geçeceğini duyurdu. Hesaplamalara göre Dünya’yı teğet geçecek olan bu asteroidlerin 8 katlı bir bina büyüklüğünde olduğu belirtildi. Asteroidlerin yanlış hesaplama sonucu yörüngesini kaybetmesi durumunda büyük doğal afetlerin yaşanabileceğini belirten NASA, asteroitlerden ilkinin 19 Haziran Cuma günü geçeceğini açıkladı.

NASA’daki bilim insanlarının yaklaşık 8 yıldır takip ettiği bu asteroid, tam 110 metre çapında. Yörüngesinden ayrılıp bir okyanusa düşmesi halinde tsunamiye ve depreme neden olabileceği belirtilen bu asteroidin ardından 3 asteroid daha Dünya’nın yakınından geçecek. 20, 24 ve 25 Haziran tarihlerinde geçecek diğer asteroidlerin çapları ise 33 ila 46 metre arasında değişiyor.İlk asteroidlere göre daha az hasar vereceği belirtilen bu 3 asteroidin Dünya’yı etkilemese de olası bir çarpma sonucu bir şehri yok edebileceği söyleniyor. Daha önce bu kadar büyüklükte bir asteroid 1908 yılında Sibirya yakınlarına düşmüş ve iki bin kilometrekarelik bir alanı etkilemişti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0