NASA Deep Web’i İndeksleyecek

1
1
0
0
0
NASA Deep Web’i İndeksleyecek
İnternetin Deep Web olarak bilinen kısmı, arama motorlarının indekslediği ve kullanıcıların her gün karşılaştığı sayfalardan çok daha fazlasını kapsıyor. Erişim için özel tarayıcılar ya da güvenlik önlemleri gerektiren internetin bu en karanlık yerlerini NASA’nın yeni projesi daha geniş bir kitleye sunacak.
Daha önce Webtekno olarak bizler de birkaç video ile sizlere Deep Web’in ne olduğunu içeride neler bulunduğunu açıklamaya çalışmıştık. Videolarımızda da sözünü ettiğimiz gibi Google ya da diğer arama motorlarının herkes için uygun olmadığı ve bir kısım içerikler illegal olduğu için indekslemekten çekindiği, sayfaların ise özellikle herkesin erişiminden kaçınmak için gizli kalmayı tercih ettiği bu alanlara erişim sağlamak için TOR Browser gibi özel tarayıcılar ve gizliliğinizi koruyan güvenlik önlemleri gerekiyor. (daha derine inmek için elbette bu da yetmiyor, TOR veya The Onion Router kullanıyorsunuz diye Microsoft ya da FBI veri tabanına erişecek değilsiniz)

NASA ise geçtiğimiz günlerde DARPA (Defence Advanced Research Projects Agency) ile birlikte internetin bu karanlık bölgelerini daha kolay erişilebilecek hale getirecek bir projenin peşinde olduğunu açıkladı.

NASA’nın kendine görev edindiği bu projenin amacı, materyal uzayın derinliklerinden sonra şimdi de siber uzayın derinliklerini ve en karanlık bölgelerini aydınlatmak ve DARPA’nın Memex isimli programı ile bu gizemli on-line alana erişip kataloglamak.
 

Muhtemelen bu projeye destek veren hükümet görevlileri ya da çeşitli odalar da bu alanlara erişip internetin karanlık köşelerinde saklanan illegal işler çevirenleri gün yüzüne çıkartmanın peşinde ve sanal ortamda uzun süredir yürütülen illegal işlerin önüne geçmek istemekte. (uyuşturucu madde ticareti, pedofili hastaları ya da kiralık katiller gibi)

Ancak Deep Web’in de bir kısmında TOR ile yapabileceğiniz hiçbir şey yok; çünkü bu alanlarda tarayıcı değiştirmek de işe yaramıyor. (elbette bunun da nedenleri var. Geçenlerde Silk Road’un kurucusunun öldürüldüğü nedenler bunlar) Bir diğer kısmı ise Google tarafından ulaşılmamayı tercih ediyor ki bu noktada da aslında Memex projesinin üreticisi NASA da derinliklere karışanlar arasında
 

NASA’nın jet itiş laboratuvarının sitesi de TOR ile erişim sağlanabilen siteler arasında (jpl.nasa.gov - TOR kullanıyorsanız girersiniz, merak edip) Bu site (en azından güvenli girişe ihtiyaç duyulan kısmı ki arada bir yerlere tıklayıp buraya erişim yetkiniz yok mesajı görüyorsunuz) ayrıca Google’ın indeksleme zahmetine girmeyeceği düzeyde bilimsel veriler de bulunduruyor.

Bu projenin amacı NASA’nın uzay araçlarından gelen verilere daha rahat bir erişim sağlanmak ve insanların internetin gizli saklı yerlerine bir nebze de olsa erişimini kolaylaştırmak. (nasıl olsa birileri de burada da indekslenmeyen başka bir şeyler yapacak bir süre sonra)

“İnternetin tüm saklı ve kötü yanlarını gün yüzüne çıkartan bir arama motoru yapmayı amaçlamıyoruz; ancak uzay araçlarımızdan gönderilen veriler, Google’ın çok iyi anlayamadığı formatlarda geliyor ve bu dosya formatları Deep Web olarak adlandırdığımız yerde daha kolay erişilebilir durumda. Google’a girdiğinizde bilgiden 30 tıklama uzakta oluyorsunuz ve bilgi kirliliğinden nereye bakacağınızı bilemez halde oluyorsunuz. Araştırmacılar ise Deep Web için kullanılan tarayıcılarla bilgiye 1-2 tıklama ile erişebiliyor. Bu karmaşayı ortadan kaldırmak ve bilgiyi daha erişilebilir kılmak için Memex programını başlattık.” diyor, proje yöneticilerinden Chris Mattmann.
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0