NASA: Mars'a Yolcukluk Yapmak, Astronotlar İçin Tehlikeli

0
0
0
0
0
NASA: Mars'a Yolcukluk Yapmak, Astronotlar İçin Tehlikeli
NASA: Eğer Mars'a insan göndermeye çalışırsak, kozmik radyasyondan dolayı gönderdiğimiz kişi Mars'a varıncaya kadar aptallaşır.
NASA şimdiden Mars’a insan gönderme konusunda teknolojik bakımdan sıkıntılar çekiyor. Fakat asıl önemli olan, insanlarda oluşacak olan biyolojik sorunlar.

Robotik cihazlar hali hazırda herhangi bir sorun yaşamadan Mars’a iniş yapabiliyorlar. Fakat konu insalara gelince işin rengi biraz değişiyor. NASA’nın yaptığı son çalışmalarda, insan beyninin bu kozmik yolculukta radyasyona uğraması sonucunda farklı tepkiler verebileceği tespit edildi. Charles Limoli'nin NASA ile yaptığı çalışmada ortaya çıkan sonuçlar ise oldukça düşündürücü.

Bir tıp fakültesindeki profesörlerden birinin yaptığı çalışmada, kozmik radyasyon uygulanan farelerin karar verme ve hafızalarında bazı sorunlar ortaya çıktığı tespit edildi. Kobay farelerine kısa süreli etki eden radyosyon, farelerin beyinlerinin yanmasına yetti. Mars’a yapılacak olan yolculukta ise, yolculuğun 2-3 yıl süreceğini varsayarsak bu kadar uzun süre radyasyona maruz kalacak olan astronotların durumlarının pek iç açıcı olabileceğini söyleyemeyiz. Yani kısaca Mars'a dahi bir adamı gönderdiğinizde Mars'a gidinceye kadar aptallaşacak. Bu nedenden dolayı astronotların en büyük özelliklerinden biri olan problem çözebilme ve hızlı karar alabilme yetenekleri işlevsiz olacak.Kaynak: GEEK
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0