NASA, Mars'ta Cam Buldu

1
0
0
0
0
İlk kez Mars yörüngesindeki bir araç, Kızıl Gezegen’in üzerindeki kraterlerden birinin içinde cam tabakasına rastladı. Bir zamanlar Mars’ta yaşamış olan bir ırktan kalma ihtimali, akıllara yeni sorular getiriyor.
Araştırmacılar cam oluşumunu Mars’ın yüzeyine çarpan bir meteorun yüksek ısı oluşumuna sebep olup yüzeydeki tabakayı camlaştırdığını düşünüyor.

Mars’ta daha önce yaşam olma ihtimaline karşı bilimadamları daha önce Mars’ın yüzeyinde bulunan ve göktaşları ile gelen cam gibi maddeleri araştırıyor ve bunların üzerinde organik olabilecek kalıntılar arıyorlardı. Bu araştırma, Mars yüzeyinde camlaşmış olan Mars toprağı ile de gerçekleştirilebilir.

Geçtiğimiz yıl bir çalışma ile ortaya çıkan gelişmelerde Arjantin’e çarpan bir asteroidin oluşturduğu cam katmanın içinde milyonlarca yıllık bitki kalıntılarına ve organik moleküllere rastlanmıştı.

Brown Üniversitesi’nde grevli bilimadamları Kevin Cannon ve Jack Mustard, Dünya’da öğrendikleri teknikleri kullanarak Mars yüzeyinde bulunan cam tabakalarını tespit etmeye karar vermiş; ancak elbette milyonlarca kilometre uzakta olan bir gezegene yönelik çalışmak zor olduğundan önce Dünya’da üzerinde bir laboratuvar ortamında çalışmalarına başlamış.

Toz tabakalarını yüksek ısıya maruz bırakarak cam elde eden bilimadamları, camın yansıttığı ışığı diğer maddelerle bir spektrometre aracılığı ile karşılaştırarak camın spektrumunu çıkartmış ve Mars için de aynı yöntemi kullanabilmek adına Mars Keşif Spektrometresi adında bir cihaz kullanarak Kızıl Gezegen’den gelen ışık dalgalarını toplamaya başlamış.

Dünya’da laboratuvar ortamında yaptıkları araştırmalarla eşleşen pek çok veri toplayan Mustard, Mars’ta, özellikle kraterlerin merkezinde cam tabakalarına rastladı ki bu da bu tabakanın çarpışmaların sonucunda oluştuğunu gösteriyor.

NASA’nın gezegen bilim araştırma ekibinin görüşüne göre de Mars yüzeyindeki toprağın yer yer cama dönüşmesi Mars yüzeyinde meydana gelen çarpışmalardan kaynaklanıyor; ancak robotlar ile yapılan araştırmalar sürerken 2030 yılında insanlı Mars görevlerine başlaması planlanan insanoğlunun gelecek araştırmalar için seçeceği ilk bölgeler bu cam tabakaların olduğu bölgeler olabilir.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0