Neredeyse Her Sitede Kullanılan Güvenlik Önlemi CAPTCHA, Artık Güvenli Değil!

1
0
0
0
0
Dijital ortamın önemli güvenlik sistemlerinden biri olan CAPTCHA güvenlik sistemi yapay zeka tarafından rahatlıkla geçilebiliyor.
İnternet ortamında güvenlik noktasında fazlasıyla dikkat çeken ve neredeyse her kayıt ekranı bulunan sitede kullanılan CAPTCHA alfanümerik güvenlik sistemi artık yapay zekalar tarafından geçilebiliyor. Google ve Facebook'un da kullandığı bu güvenlik sistemi artık tedirginlik yaratmaya başladı.

Kullanıcıların güvenliği noktasında bir doğrulama amacıyla kullanılan bu sistem, Google tarafındaki yapılan testlerde tamı tamına 2235 CAPTCHA algoritması oluşturulan yapay zeka sayesinde %70'den fazla doğruluk oranıyla çözülebiliyor. Çözüm işini ise oldukça kısa yapan yapay zeka sadece 19.2 saniye'de CAPTCHA'nın güvenlik sorununu geçebilmekte.Bir diğer yandan Facebook tarafından kullanılan 200 farklı CAPTCHA'da ise daha iyi bir doğruluk elde eden bu yapay zeka %84'e yakın bir başarıya imza atmış. Bunun sebebi ise Facebook'un kullanıcı fotoğrafları kullanması ve Google'ın düşük çözünürlüklü fotoğraflara göre daha rahat çözülebilmesi olduğu gösterilmiş.

Bu yapay zekanın ortaya çıkmasının da oldukça zorlu bir yanı da yok. Sadece 96 Euro maliyet ile 24 saat içinde 63.000 CAPTCHA'yı aşabilen yapay zeka, sistemin bu kadar hızlı ve kolay aşılabilmesi noktasında CAPTCHA'nın güvenli olma konusunu ortadan kaldırmış olduğu iddia ediliyor.

"İnsan mısın?" şeklinde bir soru ile bot veya sisteme olabilecek saldırıyı engellemeye çalışan bu sistem artık bir yapay zekanın geçebileceği kadar kolaylaşmış oldu.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0