• Anasayfa
  • İnternet
  • Netflix İtalya, İspanya ve Portekiz'de Yayına Başlıyor. Peki Ya Türkiye?

Netflix İtalya, İspanya ve Portekiz'de Yayına Başlıyor. Peki Ya Türkiye?

0
0
0
0
0
Netflix 50 farklı ülkede yayın yapan ve bunu birkaç yıl içinde 200'e çıkarmak isteyen, internet üzerinden hizmet veren bir medya sağlayıcısıdır. Şimdi ise İtalya, Portekiz ve İspanya'da yayınlara başlayacak olan bu sistem acaba 200 ülkeye çıkarken ülkemizde de yayına başlar mı?
Netflix'i birçoğumuz biliyor diye düşünüyorum. Son olarak da Marvel'ın süper kahramanlarından Daredevil'in 13 bölümünü birden yayınlayarak sürpriz yapmasıyla tekrar bi ülkemizde de duyuldu.

Şimdi ise Portekiz, İtalya ve İspanya ile Avrupa'daki yayın çevresini genişletecek firma acaba ülkemize gelir mi? Gelirse neler değişir? Şimdi ise bunu konuşalım.


 

 İlk Olarak, NETFLIX Nedir? Ne İşe Yarar?


Tivibu, Digiturk Play ve D-Smart BLU hizmetlerini biliyorsunuz. Bu sistemler size internet üzerinden kanal ve aynı zamanda film/dizi gibi birçok şeyi izleyebiliyoruz. Netflix de aynı sisteme sahip. Ancak biraz farklıYukarıda görmüş olduğunuz gibi 8 Dolar, 9 Dolar ve 12 Dolar olmak üzere Giriş, Standart ve Premium paketleri bulunmakta. Bu paketlerden herhangi birini seçerek "ilk ay ücretsiz" olacak şekilde Netflix kullanımına başlayabilirsiniz.

8 Dolar olan giriş paketinde aynı anda tek cihaz ve HD yayınların olmadığı bir kullanım sunarken, 9 Dolarlık Standart paketi hem HD (720p / 1080p) olarak izleyebilmenize hem de aynı anda 2 cihaz üzerinden Netflix kullanabilmenize olanak tanıyor. Premium ise aynı anda 4 cihaza kadar destek verirken aynı zamanda UHD (2160p) videolar olduğunda da izleyebilmenize olanak veriyor.Sistem ise basit. Aylık bu ödemenizi yapmaya devam ediyorsunuz ve Netflix bünyesindeki binlerce (hatta milyonu aşan) dizi, film ve tv şovlarını sınırsız bir şekilde izleyebiliyosunuz.

Ancak şöyle bir sıkıntı var. Almanya'dan izlerken sadece Almanya'ya açık olan içerikleri, Amerika'da izlerken ise sadece Amerika'ya özel olan içerikleri izleyebiliyorsunuz.

Ama şu anda favori film, dizi ve Amerikan/İngiliz TV şovları gırla olduğu için izle izle bitmiyor. Yani aslında çok iyi bir sistem fakat ülkemizde yok.

 

 Peki Bu Kerata Hangi Ülkelerde Var?


Aşağıdaki listede görebileceklerinize ek olarak İspanya, İtalya ve Portekiz'i ekleyebilirsiniz. 

 Peki Ya Türkiye?


Eveet, işte burada bir sıkıntı var aslında. Yani şöyle anlatayım; Netflix normalde 2013-2014 yıllarında bir girişimde bulundu ülkemize girmek için. Türkiye'de de bu sistemi oturtmaları aslında genel olarak hem korsancılığa karşı hem de illegal yollardan dizi/film izleme konusunda ciddi bir çözüm olacağı için sevinmiştik de.Fakat bir baktık ki Netflix bu işten vazgeçmiş. Sebebi ise iki farklı neden olarak gösteriliyor.

1) RTÜK ve İnternet Yasaları

Açıklama gerek yok değil mi? :) Yani herhangi bir filmi TV'den izlemek istediğinizde anlayabilirsiniz aslında. Atlanan binlerce sahne, mozaiklemeler vs. Hele ki Game of Thrones'u bi CNBC-E'de izlemeye kalkın, 50-60dk arasında süresi olan dizi neredeyse yarım saate iniyor. İnternet yasaları ve sansür konusunu da düşününce koskoca Netflix oturup mozaikleme, dizilerin aslından sahne kesme gibi girişimlerde bulunmak istememiş. Haklılar da.

2) Türkiye İnternet Hızları ve AKK

Bu da apaçık belli aslında. Fakat Netflix konusunda bu büyük bir sorun olmaz. Çünkü Netflix en az 0.5mbit internet bağlantısı istiyor. Yani ülkemizdeki neredeyse her internet bağlantısından kullanılabilir. Fakat normal bir kalitede izlemek için 3mbit, HD içerikler için ise 5mbit gerekiyor.Bizim ülkede ise genel olarak 8mbit hız var ama bunlar birkaç bölüm dizi iler izlemez 3 ve altına düştüğü için bir verim alamayacağız. Sürekli kasan bir servis olacağı için de tercih edilmeyecek. Adamlar boş yatırım yapmış olacaklar yani.

 

 Hiç Mi Gelmez?


Aslında ben hala ümitliyim. Yukarıda bahsettiğim sorunlar nasıl aşılır, nasıl çare bulunur bilemiyorum ama Netflix'in amacı 200 ülkeye hizmet vermek olunca bunların içinde illaki Türkiye olur diye düşünmekteyim. Tabii bundan birkaç yıl sonra Netflix 200 ülke hedefine ulaşır ve hala ülkemizde Netflix olmazsa geçekten vay halimize diyecek bir şey çıkıyor ortaya.Ama bekleyip görelim. Dediğim gibi benim fikrime göre gelme ihtimali hala bulunuyor. Çünkü ülkemizde ciddi seviyede dizi/film takipçileri var ve bunları bazı sitelerin trafiklerine bakarak nasıl bir kitle olduğunu görebilirler. Hani şu alt yazıda "Lütfen bu diziyi sadece bu siteden izleyiniz. Emeğe saygı" diyenler. Adam emeği çalarak emek verdiğini iddia ediyor :) Neyse..

Aylık olarak baktığımızda gayet uygun görünecek olan ödeme sistemiyle tıpkı Spotify gibi bir sistem olacağı için gelmesi halinde tutacaktır. İnşallah da gelir.Peki siz Netflix'i ülkemizde görmek ister misiniz? Gelmiş olursa abonelik almayı düşünüyor musunuz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0