Dünyanın İlk Yeraltı Parkı New York'ta Yapılacak

0
0
0
0
0
Dünyada ilk defa bir örneğini görecek olduğumuz yeraltı parkları, önümüzdeki günlerde New York'ta gerçek hayata geçirilecek.
Amerika’nın dünya çapında en fazla bilinen şehirlerinden bir tanesi New York'tur. Özellikle Amerikan yapımı film ve dizileri sık sık süsleyen bu şehrin en büyük özelliklerinden bir tanesi de gökdelenlerden oluşmasıdır.

Durum böyle olunca şehir planlamacılarına çok büyük işler düşüyor. Yüksek binalarda yaşayan insanların nefes almaları için geniş doğal parklara ihtiyaçları oluyor. Hali hazırda bir çok bölgesinde parkların bulunduğu New York için yepyeni bir proje başlatılacak.

Kickstarter üzerinden başlatılan ve bağış toplayarak ilerleyen projede, New York şehrinin altına kurulmak için bir çok yeraltı parkı tasarlanmış. Ağaçlardan ve oyun alanlarından oluşan bu parkların herbiri en az bir futbol sahası büyüklüğünde olacak.Yapılan örnek çalışmasında ise 11.000'den fazla New York vatandaşı yukarıdaki fotoğrafta bulunan ağacı ziyaret etmek için yeraltına indi.

Kickstarter’da hedefine ulaşan bu yeni parkların ne zaman hazır olacağı ise net olarak belli değil. Fakat çalışanların çoğu gönüllü olarak bu işi yapıyor ve New York halkı tarafından tam destek alıyor.Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0