• Anasayfa
  • İnternet
  • Nikon P900 İle Yapılan 83x Zoom, Ay Yüzeyini Net Bir Şekilde Gösteriyor!

Nikon P900 İle Yapılan 83x Zoom, Ay Yüzeyini Net Bir Şekilde Gösteriyor!

1
1
0
0
0
Ardı ardına zoom rekoru kıran efsanevi kamera Nikon P900'den bu sefer de aya kadar zoom yapıldı. İşin garip tarafı ise ayı net bir şekilde, hatta kraterlerini bile görebiliyorsunuz.
Son dönemlerde farklı marka ve modeller ile karşımıza çıkan çok uzak noktalara yapılmış zoom denemelerine bir yenisi de Nikon P900 ile geldi. Lothar Lenz adlı bir fotoğrafçının yaptığı deneme ile "aya kadar" zoom yapılarak dünya rekoru kırıldı.

83x zoom miktarı düşük gelebilir. Fakat bu kullanılan cihazın Nikon P900 olması ve tamamen optik zoom ile gerçekleşmesi nedeniyle efsaneleşmiş oluyor. Yani size şöyle anlaayım. Ay'ın dünyaya uzaklığı 384.399km olduğuna göre, bu kamera da tamamen ay yüzeyine gelemiyor olsa da oldukça yaklaştığını düşünürsek inanılmaz seviyedeki uzaklığa zoom yapmış olduğunu görüyoruz. Üç yüz seksen dört bin üç yüz doksan dokuz kilometre!Yukarıda görmüş olduğunuz görsel şu anda bahsetmiş olduğumuz kamera ve x83 optik zoom lensi ile çekildi. Yani ciddi ciddi adam aydaki kraterleri gösterebilecek kadar bir zoom yaparak dünya rekoru kırmış oldu. Bundan daha net görüntüyü de anca Hubble teleskobu ile görebileceğimizi düşünürsek gerçek manada akıllara durgunluk veren bir video izleyeceğinizi söyleyebilirim.

Lenz malesef kullandığı ekiplanları videoda bahsetmemiş, Ancak Nikon'un yanında verilen x83 optik zoomla yapıldığını video adından anlayabiliyorsunuz. 600 Dolar fiyatı olan Nikon Coolpix P900 gerçekten mükemmel bir iş başarmış oldu. (Aynı zamanda bu video da sağlam bir viral olmuş)
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0