ODTÜ, TR Uzantılı Alan Adlarını BTK'ya Devredecek Mi?

0
0
0
0
0
TR uzantılı alan adlarını sağlayan ve bu alan adlarının tahsisi yetkisine sahip olan ODTÜ, bu yetkiyi devredebilir.
Bildiğiniz gibi Aralık ayı boyunca internet aleminin gündemi, Anonymous tarafından yapılan saldırılar olmuştu. TR uzantılı alan adlarına saldırı gerçekleştiren Anonymous, bu sebeple çeşitli sitelere sağlıklı internet erişimini de ciddi anlamda sekteye uğratmıştı.

Bu durumun yaşanmasının ardından eleştiri okları ODTÜ üzerine çevrilmişti. Zira ODTÜ, 1991 yılından beri ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) ile birlikte ''.tr'' uzantılı alan adlarını sağlayan ve bu alan adlarının tahsisini yürüten yetkili konumunda.  Özellikle son 1 haftada gerçekleştirilen saldırıların şiddeti giderek artmış, hatta İş Bankası, Garanti ve Akbank gibi bankaların sunucuları çökertilmişti. Bu durumun sonrasında ODTÜ'ye karşı bir güvensizlik söz konusu oldu. 

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ, .tr uzantılı alan adları kayıt servisi olan ''nic.tr'' üzerinden Dağıtık Servis Kesintisi Saldırısı (DDoS) hakkında bir açıklama yapmış ve 14 Aralık'ta başlayan saldırılarda zaman zaman 200+ Gpbs yoğunluğuna kadar erişen bant genişliği gözlendiğini bildirilmişti. Buna rağmen yaşanan yavaşlığın Türkiye internetine etkisinin homojen olmadığına, hatta Twitter, Facebook gibi sosyal ortamlarda internetin problemsiz şekilde kullanıldığına dikkat çekilmişti (açıklamanın tamamına buradan erişebilirsiniz).Fakat ODTÜ cephesinden gelen bu açıklamaya rağmen, kurumun saldırılar karşısında gerekli tedbirleri alamadığını düşünen pek çok kişi, yetkinin tamamen devlete geçmesini istiyor. ''Tamamen'' diyoruz zira yetki aslında bir bağlamda devletin elinde. ODTÜ, her ne kadar alan adlarının tahsisi konusunda yetkiye sahip olsa da, asıl yetki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna, yani BTK'ya ait. Bu bağlamda ODTÜ'nün bir nevi BTK'nın yerine bu işlerle uğraştığını da söyleyebiliriz.

Peki Olur da yetki tamamen BTK'ya geçerse ne olur?

Aslında bu durumun bizler açısından pek iyi olacağını söyleyemeyiz. Zira ODTÜ, bu işi uzun süredir yapmakta. Bu da şu anlama geliyor; hem alt yapıları oturmuş durumda, hem de sistem ile alakalı bilgi birikimleri üst düzey. Bu tarz bir kurumdan yetkiyi tamamen devralarak, BTK bünyesinde yeni bir ekip ile yeni bir teknik alt yapı kurmak, tabiri caizse büyük bir kumar. Bu geçiş süreci içinde hizmetlerde oluşacak aksamadan falan hiç söz etmiyoruz bile.Bakalım önümüzdeki günlerde bu süreç nasıl işleyecek?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0