• Anasayfa
  • İnternet
  • Ortaokul Öğrencisi Faruk Aslan, Akıllı Telefonu Şarj Eden Bot Geliştirdi

Ortaokul Öğrencisi Faruk Aslan, Akıllı Telefonu Şarj Eden Bot Geliştirdi

3
2
1
1
0
Mersin’in Erdemli ilçesindeki Akdeniz Ortaokulu’nda öğrenci olan 15 yaşındaki Faruk Aslan, bot üzerine geliştirdiği sistemi monte ederek 9 voltluk enerji üretip bu enerjiyle akıllı telefonunu şarj etmeyi başardı.
Daha önce de küçük çapta projeler geliştiren 8. sınıf öğrencisi Furkan Faruk Aslan, teknoloji tasarımı öğretmeninin de yardımlarıyla bu sistemi geliştirdi. Patentini aldığı sistemle girişimcilik başvuru hakkı elde eden Faruk Aslan, ayakkabının altına yerleştirdiği mıknatıslı dinamo sayesinde 9 voltluk enerji üreterek bu enerjiyi akıllı telefonun şarj edilebildiğini söyledi.

Adım adım enerji’ adını verdiği projesiyle Ar-Ge Proje Pazarı 2015 yarışmasına da katılan Faruk Aslan şunları söyledi:  "Her zaman enerji üzerine bir proje hazırlamak istedim. İnsanların bir çoğu cep telefonu kullanıyor. Ben de insanlar yürürken cep telefonu nasıl şarj edilir düşüncesi ile projemi geliştirdim. Bir bot üzerine yerleştirilen mıknatıslı dinamo ile güneş pilinin dolmasını sağlıyoruz. 200 metre yürüdükten sonra ayakkabı üzerinde bulunan 9 voltluk akü doluyor ve cep telefonu şarj edilebiliyor. Şimdi bundan sonraki amacım yakıtsız jeneratör yapmak olacak."Öğrencisinin potansiyeli olan ve çok yönlü olduğunu belirten teknoloji ve tasarım öğretmeni Nazan Ayar, Faruk Aslan’ın arkadaşları arasında yaptığı projelerle sürekli olarak farklılık yarattığını belirterek, “Teknoloji ve tasarıma olan ilgisi çok fazla. Çok güzel projeler üretiyor. Gelecekte Türkiye’nin çok konuşacağı bir kişi olacağına eminim. Gerçekleştirdiği proje ise hem son derece kullanışlı hem de insanlığa yarar sağlayacak" dedi.Eğer Faruk Aslan’ın bu projesi hayata geçirilirse kullanıcılar, akıllı telefonlarını prize takıp şarj olmasını beklemektense hem yürüyüşe çıkarak spor yapacak hem de bu sayede cihazlarını şarj etmiş olacaklar. Biz de Faruk Aslan'ı başarısından ötürü kutluyoruz, canımızsın.
3
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
1
1
0