• Anasayfa
  • İnternet
  • Dünya 11 Milyon Gizli Belgenin Sızdırıldığı Panama Belgelerini Konuşuyor! Ucu Türkiye’ye Dokunacak mı?

Dünya 11 Milyon Gizli Belgenin Sızdırıldığı Panama Belgelerini Konuşuyor! Ucu Türkiye’ye Dokunacak mı?

0
0
0
0
0
Dünya genelinde gizliliğe en çok önem veren hukuk firmalarından Panamalı Mossack Fonseca’ya ait 11 milyon belge sızdırıldı. Bu belgelerde dünya liderlerinin kaçırdığı vergilerle birlikte aklanan paraların olduğu iddia ediliyor.
Dün akşam, dünyanın en büyük ifşalarından bir tanesi yaşandı. Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), Mossack Fonseca’nın 40 yıl boyunca elinde tuttuğu 11.5 milyona yakın belgeye ulaştı ve 80 farklı ülkedeki basın kuruluşlarıyla paylaştı. Dünyaca ünlü The Guardian’ın paylaştığı belgelere Panama Papers (Panama Belgeleri) adı verildi.

Danışmanlık firması Mossack Fonseca’nın veri tabanından sızdırılan verilerde en çok plana çıkan lider, Rusya’nın lideri olan Vladimir Putin. Putin’in yakın çevresindeki isimlerin yaklaşık 2 milyar dolarlık bir para hacmini yönettiği görülüyor. Bu isimlerin başında ise Putin’in yakın arkadaşı olan Sergey Roldugin’in öne çıkıyor. ABD’li siyaset bilimci Karen Dawisha’ya göre bu işte Putin’in parmağının olmamasının imkanı yok. The Guardian’dan önce bu belgeler hakkında bir açıklama yapan Alman Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesi, belgelerin kendilerine hiçbir karşılık beklenmeden 1 yıl önce verildiğini açıkladı. Panama Papers’ın ‘yüzyılın ifşası’ olduğu belirtiliyor ki 2010 yılında dünyayı kasıp kavuran, ABD’deki diplomatik yazışmaların yayınlandığı Wikileaks’ten bile daha büyük olduğu belirtiliyor.

Sızdırılan belgelerde 12’si devlet lideri olmak üzere toplam 143 politikacının adı geçiyor. Politikacılar dışında spor dünyasından ünlü isimler (ki içinde Lionel Messi’nin adı da geçiyor), sanatçılar ve FIFA yetkilileri de bulunuyor.


 

 İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson’un istifası isteniyor

Adı geçen belgelerde ismi ön plana çıkan bir diğer devlet adamı ise İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson. Ülkesi finansal krizdeyken kamu fonlarıyla kurtarılan bankalara özel bir ilgisi olduğu gözlenen Sigmundur Gunnlaugsson’ın bir offshore şirket aracılığıyla sorunlu olan İzlanda bankalarına yüzlerce milyon dolarlık yatırım yaptığı ve bu yatırımları kamuoyuyla paylaşmadığı anlaşılıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron’ın da 1982 yılında vergi kaçırmak için Panama’da bir şirket kurduğu iddia ediliyor.

Türkiye’den ise 101 şirketin ve 10 müşterinin bu belgelerde var olduğu söyleniyor fakat şimdilik bu isimler ifşa edilmiş değil. (aşağıdaki videoyu İngilizce'niz iyiyse İngilizce olarak ya da ayarlardan Türkçe'yi seçip o şekilde izlemenizi tavsiye ederim)
 

Panama Belgeleri'nin dünya üzerinde hangi ülkeleri etkilediğini gösteren haritayı şuradan inceleyebilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0