PayPal Nedir? Nasıl Kullanılır?

6
3
1
1
0
Kendini “Online para göndermenin ve alışveriş yapmanın en güvenli yolu” olarak tanımlayan PayPal'ı sizlere anlattım.
Öncelikle sizlere kısaca PayPal’dan bahsedeyim. PayPal kişinin e-postası ile kredi kartı arasında bir bağlantı kuruyor böylece alışverişlerinizde kredi kartı bilgilerinizi vermenize gerek kalmıyor.

Bildiğiniz gibi günümüzde internetten alışveriş çok kolay ve bir okadarda tehlikeli ancak PayPal bu tehlikeyi en aza indiriyor. Bunu nasıl yaptığını yazımızın devamında anlatacağım.

PayPal kendini “Online para göndermenin ve alışveriş yapmanın en güvenli yolu” olarak tanımlıyor. Önceleri Türk bankaları ile çalışmıyordu ancak hatasını anlayıp Türkçe olarak ve Türk bankaları ile çalışma yapmaya başladı.
 

 PayPal’a Nasıl Üye Olunur


PayPala üye olurken size üç çeşit kullanıcıdan hangisi olacağınız sorulur. Bu üç kullanıcı tipi kullanım amaçlarına göre “kişisel, premier ve kurumsal PayPal hesapları” olarak ayrılırlar. 
  • Kişisel hesaplar tahmin edebileceğiniz gibi bireysel kullanıcılara hitap etmektedir.
  • Premier hesaplar online satış yapan kişilerin kullanması gereken kullanıcı tipidir.
  • Kurumsal hesaplar ise yine adından anlaşılacağı gibi kurumların kullanımına sunulmuş kullanıcı tipidir.Kullanıcı tipinizi seçtiğinizde sizden bir form doldurmanızı isteyecektir. Bu bilgileri doğru bir şekilde doldururken dikkat etmeniz gereken en önemli faktör e-posta adresinizdir. Bunun nedeni e-postanızı alışverişlerinizde kullanacak olmanızdır, eğer e-postanız ile PayPal hesabınızın şifresi aynı olursa bu durum e-postanızı ele geçiren birinin PayPal hesabınızada ulaşması demektir. Yani e-postanız ile PayPal hesabınızın şifresinin sizin güvenliğiniz için farklı olması gerekir.

Gerekli bilgileri doldurduğunuzda eğer hemen alışveriş yapacaksanız sizden kredi kartı bilgilerinizi istiyor. Gelin bu olayı farklı bir başlık altında inceleyelim.
 

 PayPal Hesabına Kredi Kartı Eklemek


PayPala üye olduk, artık alışveriş yapabiliriz ancak yapmamız gereken son bir şey var. PayPal hesabımız ile kredi kartımızı ilişkilendirmek.

Önümüze gelen kredi kartı bilgilerimizi girme sayfasında gerekli bilgileri giriyoruz. Burada önemli bir nokta var, hesabımızı açarken kullandığımız soyad ile kredi kartı bilgilerimizi girerken  kullandığımız soyad aynı olmalıdır. PayPal en fazla sekiz  kredi kartına izin veriyor.
 

 PayPal Hesabı İle Alışveriş

PayPal ödeme şekli bulunan internet sitelerinde sepetimize istediğimiz ürünleri koyduktan sonra satın al dediğimizde ödeme şekli olarak PayPal’ı seçiyoruz bizden PayPal hesabımızın bilgilerini istiyor yalnızca PayPal hesap bilgilerinizi girerek alışverişinizi tamamlamış oluyorsunuz. Eğer biri bu bilgileri ele geçirirse PayPal üzerinden kredi kartınızla alışveriş yapabilir diye düşündüyseniz buna önlem olarak ülkemizde de birçok banka tarafından sunulan sanal kart özelliğini kullanmanızı tavsiye ederim. Sanal kart oluşturmak sizin belli süreliğine normal kredi kartınızın bakiyesinin istediğiniz kadarını kullanan bir kart oluşturulmasıdır. Böylece, sanal kredi kartınızla yaptığınız alışverişten sonra kredi kartında kalan bakiye sizin istediğiniz zaman sıfırlanır. Bu sistem PayPal hesabınızı güvenle kullanmanız için önemli bir husustur.

Ayrıca PayPal yardımı ile bir hesaptan başka bir hesaba para aktarılabilir. Bunu yapmak için PayPal hesabınıza banka hesabınızı eklemeniz gerekmektedir. Böylece sadece e-posta adresinizi kullanarak para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka hesabı eklemek kredi kartı ekleme işlemiyle aynıdır. Böylece ek ücret ödemeden para transferi yapmış olursunuz. Bence gerçekten çok güzel bir özellik.

PayPal bu gün bir çok ülkede yaygın olarak kullanılmaktadır. Para birimi olarak TL dahil PayPal'ın desteklediği bütün para birimleri kullanıla bilinilir. Para birimleri arasındaki dönüşümleri PayPal’ın kendi döviz kurları otomatik yapar. 

Son olarak açıkça belirtmeliyim ki PayPal sistemi kullanmayı bilenler için gerçekten muhteşem bir sistemdir. 
6
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
1
1
0